Matura 2015. Matematyka. Odpowiedzi po egzaminie [TEST]

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Matura 2015. Matematyka. Do egzaminu na poziomie podstawowym na Opolszczyźnie przystąpi 4057 absolwentów ogólniaków i 3148 absolwentów techników.
Matura 2015. Matematyka. Do egzaminu na poziomie podstawowym na Opolszczyźnie przystąpi 4057 absolwentów ogólniaków i 3148 absolwentów techników.
We wtorek maturzyści przystąpią do drugiego pisemnego egzaminu obowiązkowego - z matematyki. Na rozwiązanie matematycznych zadań będą mieli 170 minut. Wyniki matury poznają 30 czerwca.

Arkusz egzaminacyjny na poziomie podstawowym składa się z trzech grup zadań.

Pierwsza grupa zawiera zadania zamknięte. Dla każdego z tych zadań są podane cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Każde zadanie z tej grupy jest punktowane w skali 0-1. Zdający wskazuje właściwą odpowiedź, zaznaczając swoją decyzję na karcie odpowiedzi.

Druga grupa zawiera zadania otwarte krótkiej odpowiedzi. Zdający podaje krótkie uzasadnienie swojej odpowiedzi. Zadania z tej grupy punktowane są w skali 0-2.

Trzecia grupa zawiera zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi. Zadania te wymagają starannego zaplanowania strategii rozwiązania oraz przedstawienia sposobu rozumowania i są punktowane w skali 0-4, 0-5 albo 0-6.

W zadaniach krótkiej odpowiedzi zdający otrzymuje 1 lub 2 punkty za rozwiązanie, którego nie doprowadził do końca lub w którym popełnił pewne błędy. Określony jest jednak minimalny postęp, który w tym rozwiązaniu musi być osiągnięty, by otrzymać 1 punkt, oraz określone jest, jak zaawansowane powinno być rozwiązanie, by można było je ocenić na 2 punkty.

ZOBACZ: Matura 2015 [MATEMATYKA] - odpowiedzi i arkusz CKE w serwisie EDUKACJA

W rozwiązaniach zadań rozszerzonej odpowiedzi zostaje wyróżniona najważniejsza faza, nazywana pokonaniem zasadniczych trudności zadania. Przyjęto zasadę, że za pokonanie zasadniczych trudności zadania przyznaje się co najmniej połowę punktów, jakie zdający otrzymałby za bezbłędne rozwiązanie tego zadania. Tak więc w zadaniu za 4 punkty, za pokonanie zasadniczych trudności, przyznawane są 2 lub 3 punkty (zależnie od zadania). W zadaniu za 5 punktów za tę fazę na ogół przyznawane są 3 punkty. W zadaniach za 6 punktów - na ogół 3 lub 4 punkty.

Do matematyki na poziomie podstawowym na Opolszczyźnie przystąpi 4057 absolwentów ogólniaków i 3148 absolwentów techników.

W naszym regionie 1069 maturzystów postanowiło zdawać także matematykę na poziomie rozszerzonym. Ten egzamin odbędzie się w piątek rano i potrwa 180 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska