W czwartek rusza XIII Opolski Festiwal Nauki

Anna Grudzka
Anna Grudzka
W tym roku Opolski Festiwal Nauki został podzielony na trzy części. Na niedzielę zaplanowano Piknik Naukowy, który w tym roku będzie się odbywał w dwóch miejscach: na pl.Kopernika i na Małym Rynku w Opolu.
W tym roku Opolski Festiwal Nauki został podzielony na trzy części. Na niedzielę zaplanowano Piknik Naukowy, który w tym roku będzie się odbywał w dwóch miejscach: na pl.Kopernika i na Małym Rynku w Opolu. Paweł Stauffer
Dziesiątki pokazów, warsztatów i zajęć wypełniają program XIII Opolskiego Festiwalu Nauki. To oferta dla Opolan zainteresowanych nauką - bez względu na wiek.

Ważne

Ważne

Przy okazji Opolskiego Festiwalu Nauki organizowany jest także II Festiwal Robotów.

- Impreza cieszyła się w zeszłym roku ogromnym zainteresowaniem. Liczymy, że podczas tej edycji będzie podobnie - mówi Piotr Śnieżek ze Stowarzyszenia Grupa Robotycznie Opętanych Maniaków, jeden z organizatorów festiwalu. Do tej pory udział w zawodach potwierdziło ponad 100 konstruktorów rożnego typu robotów. - Będą walki, wyścigi, strefa dla dzieci i specjalna strefa wydruku 3D - mówi Śnieżek.

Szczegóły program imprezy znajdziecie nawww.ofr.po.opole.pl.
OFR organizuje: Stowarzyszenie Grupa Robotycznie Opętanych Maniaków, Politechnika i Konstruktorzy Robotów. Początek w sobotę o godz. 10 w Łączniku PO.

- Chcemy popularyzować naukę, pokazując jej piękno - mówi dr Katarzyna Książek z Biura Opolskiego Festiwalu Nauki.

Tegoroczna, XIII edycja festiwalu jest organizowana w trzech etapach, a rozpoczyna ją czwartkowy wykład z serii Red Bull Ryzyk Fizyk, poświęcony tematyce rajdów samochodowych

W Łączniku Politechniki Opolskiej spotkają się na pierwszy rzut oka dwa różne światy: sportu i nauki. Część praktyczną przedstawiać będzie profesjonalny rajdowiec Michał Kościuszko, natomiast teorią tłumaczącą budowę samochodu rajdowego WRC i jego zachowania na torze zajmie się dr inż. Adam Sieradzki z Politechniki Wrocławskiej. Uczestnicy wykładu dowiedzą się m.in., w jaki sposób funkcjonuje aerodynamika samochodu rajdowego w trakcie wyścigów oraz jaki jest odpowiedni tor jazdy pojazdu podczas pokonywania zakrętów. Początek o godz.16.

Kolejnym ciekawym wydarzeniem będzie piątkowa Opolska Noc Nauki, odbywająca się równocześnie na Uniwersytecie Opolskim (budynki przy ul. Oleskiej 22 i 48), a także w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie oraz w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.
- Na uniwersytecie zaczynamy o godz.16. Przygotowaliśmy atrakcje dla opolan w każdym wieku. Będzie kręcenie lodów dla dzieci i fizyczny labirynt tajemnic dla dorosłych - wylicza dr Książek. Punktem kulminacyjnym będzie rozstrzygnięcie licznych konkursów, którym towarzyszyć ma wykład znanego popularyzatora nauki - dra Stanisława Bajtlika z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika w Warszawie, który opowie o fizyce złudzeń optycznych. Początek o godz.19 w sali 249 (ul. Oleska 48).

Opolska Noc Nauki potrwa do 23.45 i zakończy się wielkim laserowym show. Na niedzielę zaplanowano piknik naukowy.

W tym roku wyjątkowo impreza odbędzie się w dwóch miejscach: na Małym Rynku (tam powstanie miasteczko motoryzacyjne) oraz na pl. Kopernika w Opolu. Oprócz pokazów naukowych można będzie zobaczyć pokazy straży pożarnej (godz.12).

- Mamy też coś dla melomanów. O godz.14 w kościele "na górce" odbędzie się koncert muzyki poważnej - wylicza dr Książek.

Poniedziałek to dzień otwarty we wszystkich instytucjach biorących udział w OFN. Szczegółowy program na www.festiwal.po.opole.pl. W tym roku koordynacją całej imprezy zajmuje się Uniwersytet Opolski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska