Mieszkania socjalne i komunalne w Opolu tylko dla najuboższych

KSW
Małgorzata Wilkos
Małgorzata Wilkos KSW
Małgorzata Wilkos, przewodnicząca Społecznej Komisji Mieszkaniowej przy prezydencie Opola.

Kto wchodzi w skład komisji, której Pani przewodniczy?
Dwie osoby wybrała spośród swego grona Rada Miasta Opola, jedną desygnował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, a dwie reprezentują rady dzielnic.

Czym będą się zajmować członkowie komisji?
Naszym podstawowym zadaniem jest opiniowanie wniosków mieszkańców Opola o przydział mieszkań komunalnych do remontu oraz mieszkań socjalnych z zasobów gminy Opole, także wniosków o zamianę lokali. Stanowimy organ społecznej kontroli, ponieważ chcemy, by o przydziale mieszkań decydowali nie tylko urzędnicy.

Obecnie zmieniono jednak zasady przydziału mieszkań. . .
To prawda. Stara uchwała, obowiązująca od 14 lat, straciła aktualność. Nowe zasady wprowadzają system punktowy oceny wniosków o przydział mieszkania. Przyszły lokator otrzymuje określoną liczbę punktów, m.in za dotychczasowe warunki, w których mieszka, za dochody, stan zdrowia członków rodziny itp. Suma punktów decyduje o miejscu na liście oczekujących, która będzie jawna.
Czy przy tak precyzyjnych zasadach komisja jeszcze będzie miała co korygować?
Za każdym podaniem kryją się ludzkie dramaty, których nie udaje się często sprawiedliwie obdzielić punktami. Bo o jedno "M" rywalizuje czasem kilkuosobowa rodzina mieszkająca w jednym pokoju, ale mająca zdrowe dzieci, samotna matka wychowująca niepełnosprawne dziecko i samotna osoba nieuleczalnie chora. Takich przypadków jest wiele. Wtedy przydaje się społeczna komisja, która pochyli się nad ludzkimi losami i może skorygować ewentualną decyzję, jaka wynikałaby z punktacji, a mogłaby być, mimo wszystko, krzywdząca.

Listy oczekujących będą jawne, zatem należy się spodziewać większej liczby zastrzeżeń, zgłoszonych przez zainteresowanych...
Będziemy je rozpatrywać i sprawdzać, czy są wiarygodne. Mamy uprawnienia nawet do tego, by przyjść z niezapowiedzianą wizytą do rodziny ubiegającej się o mieszkania komunalne lub socjalne i sprawdzić, w jakich warunkach naprawdę mieszka liczba osób podana we wniosku. Możemy też zweryfikować inne informacje, nawet objęte ochroną danych. Pomocne w tym będą te, którymi dysponują pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Nowe zasady, według których można się ubiegać o lokal socjalny lub komunalny, zakładają podwyższenie kryterium dochodowego. Jakiego okresu to będzie dotyczyć?
Wcześniej było to 6 miesięcy, ale zmieniająca się sytuacja na rynku pracy, która wpływa na poziom życia ludzi, sprawia, że teraz zostanie wzięty pod uwagę dochód z 12 miesięcy. Zresztą lista oczekujących ma być weryfikowana co rok, więc każdy będzie musiał aktualizować dane zawarte we wniosku, a my każdorazowo sprawdzimy ich wiarygodność.
W przeszłości zdarzało się tak, że lokal do remontu otrzymywały osoby, które nie poprawiły jego standardu, tylko go jeszcze zdewastowały, a po dwóch, trzech latach starały się o następne.
Za takie zachowania będą punkty ujemne, które utrudnią lub wręcz uniemożliwią otrzymanie kolejnego mieszkania.

Bywało i tak, że co bardziej " zaradni" postarali się o mieszkanie do remontu, wyremontowali je, wykupili, sprzedali i znowu ustawili się w kolejce.
Teraz takie przypadki nie powinny się powtórzyć, ponieważ kryteria przydziału biorą pod uwagę także "historię mieszkaniową" osób lub rodzin ubiegających się o lokal komunalny lub socjalny. W odpowiedniej rubryce należy zaznaczyć, czy i w którym roku wnioskodawca sprzedał mieszkanie. Takie informacje także obwarowane są liczbą punktów, które wpływają ujemnie na szanse pozyskania lokalu. Wszystko podporządkowane jest zasadzie, by mieszkania z zasobów miasta otrzymywali rzeczywiście najubożsi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska