Stare pałace obracają się w ruinę, ale są wyjątki

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Pałac w Wędryni
Pałac w Wędryni fot. Mirosław Dragon
Okazałe pałace przede wszystkim w wioskach są pamiątką niemieckiej historii Opolszczyzny. Niestety, większość z tych zabytków niszczeje i powoli obraca się w ruinę, ale są wyjątki.

Okazałe pałace są nieodzownym elementem krajobrazu w powiecie kluczborskim i oleskim. Są pamiątką niemieckiej historii Opolszczyzny. Do wybuchu II wojny światowej w pałacach mieszkali właściciele lub zarządcy majątków ziemskich. Po wojnie w większości pałace stały się częścią PGR-ów:_urządzano w nich biura lub mieszkania.

Po 1989 roku część pałaców przeszła w prywatne ręce. Nieliczne zostały wyremontowane, inne niszczeją i powoli obracają się w ruinę.

Właścicielem pałacu w Bąkowie był Eduard von Bethusy-Huc, bogaty hrabia, właściciel majątku w Bąkowie i budowniczy linii kolejowej Kluczbork - Olesno. Swojego syna Eugena wydał za hrabiankę Valeskę von Reiswitz, dziedziczkę pałacu w Wędryni. Valeska von Bethusy-Huc wkrótce zasłynie jako popularna pisarka. Dzisiaj oba pałace są własnością prywatną, ale stoją opuszczone i niszczeją.

Najlepszy los spotkał te zabytki, w których urządzono hotele. W Dobrodzieniu w zbudowanym w 1848 roku z inicjatywy Ferdinanda Schreibera pałacu działa Park Hotel.

W Pawłowicach w budowli wzniesionej w drugiej połowie XIX wieku przez Wilhelma von Pannwitza otwarto hotel Pałac Pawłowice.

Od popadnięcia w ruinę ocalony został niedawno pałac w Polanowicach. W 1872 roku rozbudowała go rodzina von Pogrell. W 1911 roku jedna z kolejnych właścicielek majątku Wanda Korn z domu Rudolphi przebudowała i zmodernizowała pałac. Dwa lata temu obiekt kupiła gmina Byczyna i zaadaptowała go na mieszkania dla repatriantów.

W pałacu w Radawiu mieszkają niepełnosprawni mężczyźni, ponieważ działa w nim Dom Pomocy Społecznej. Wcześniej w tym miejscu stał dwór, który w latach 1848-1852 został przebudowany w pałac przez ówczesnego właściciela Ludwiga von Schmackowskiego.

W pałacu w Uszycach, przebudowanym w latach 1873-74 przez Alberta Rudolphiego, bracia szkolni prowadzą Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

W pałacu w Bogdańczowicach mieści się internat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Pałac ten został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Aż do 1945 roku był własnością rodu von Kleinschmidt.

Ośrodki hotelowe działają w pałacach w Biskupicach oraz w Gołkowicach (oba w gminie Byczyna).

XIX-wieczny pałac w Jamach, należący do 1945 roku do rodu von Pratzów, jest teraz domem jednego z oleskich biznesmenów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska