MotoPark - Centrum Sportów Motorowych w Opolu

Marcin Sabat
Marcin Sabat
Oliwer Kubus
Działacze Hawi Racing Team zaprezentowali koncepcję stworzenia Centrum Sportów Motorowych w oparciu o stadion żużlowy i najbliższe tereny.

- Wydaje się nam, że sam żużel to zbyt mało i chcielibyśmy stworzyć coś na miarę centrum treningowego i szkoleniowego, także w enduro, quadach, rowerach i kartingach, czyli sportach motorowych - mówi Piotr Kumiec z Hawi Racing Team. - Nie chcemy się zamykać i jednocześnie zoptymalizować to co mamy przy modernizacji i rozbudowie istniejącej infrastruktury, która i tak jest konieczna.

- Widzimy zapotrzebowanie na to, żeby na stadionie żużlowym odbywały się różne imprezy sportowe - dodaje Andrzej Hawryluk. - W ten sposób stadion mógłby żyć, zarabiać na siebie i jednocześnie finansować żużel.

Koncepcja Hawi Racing Team zakłada obok żużla funkcjonowanie innych sekcji. Na istniejącym torze oprócz klasycznego żużla ścigać by się można w nowej, niezwykle widowiskowej dyscyplinie motorowej - quad speedway'u. To powinno zwiększyć liczbę organizowanych imprez sportowych. Zwłaszcza, że zakładane jest powstanie na środku murawy mniejszego toru, który służyłby szkoleniu najmłodszych adeptów sportu żużlowego i byłby arenę ich pierwszych zmagań. Na nim startować można by również w rowerowej odmianie speedwaya.

Działacze opolskiego klubu proponują także zbudowanie toru kartingowego na terenie obecnego parkingu samochodowego oraz przyległego terenu. Była by to arena treningowa dla obecnych i przyszłych zawodników ścigających się w kartach, ale także motocyklistów supermoto.

- Dodatkowo w tym miejscu można realizować projekty skierowane do uczniów szkół podstawowych i średnich, związane z nauką jazdy pojazdami mechanicznymi w ramach zajęć szkolnych lub pozaszkolnych - dodaje Kumiec. - A w trakcie zawodów mielibyśmy dalej parking.
Wreszcie projekt zakłada wybudowanie toru motocrosowego na terenie Taboru Szynowego. Na nim by się znalazły przeszkody, takie jak: kamienie, rów z wodą, belki, kłody, opony, strome górki. Tor by służyłby motocyklistom w nabywaniu umiejętności pokonywania przeszkód terenowych oraz podnoszeniu techniki jazdy w dyscyplinach enduro i superenduro.

Powstanie takiego centrum to z pewnością pomysł nad którym warto się pochylić, ale wiadomo, że będzie on wymagał wsparcia władz Opola, może województwa, choćby w scalaniu terenu i jego wykupie oraz inwestycji w rozbudowę.

- Rozpoczęliśmy z radnymi dyskusję na temat ewentualnego zagospodarowania stadionu przy ulicy Wschodniej w nowej formule - stwierdził wiceprezydent Opola Janusz Kowalski.
- To jest plan długoterminowy i zależy nam, aby go uwzględnić w przyszłych latach, a nie budować na już, gdyż wiemy, że miasto prowadzi teraz inne duże inwestycje - dodaje Kumiec. - Warto jednak się nad tym pochylić już teraz.

Projekt zakłada ponadto powstanie profesjonalnego toru na terenie wyrobiska przy ul. Podmiejskiej, gdzie w przeszłości rozegrano eliminację mistrzostw Polski w enduro i gdzie takie zawody mogłyby się odbywać regularnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska