Solidny strop to mocny i bezpieczny dom

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Strop drewniany to jedna z wielu możliwości.
Strop drewniany to jedna z wielu możliwości. fot. 123rf.com
Wykonywane obecnie w budownictwie mieszkaniowym stropy powinny charakteryzować się lekką i łatwą w układaniu konstrukcją.

Stropy dzielą budynek na kondygnacje, przenoszą obciążenia, usztywniają budynek oraz izolują poszczególne kondygnacje cieplnie i dźwiękowo a także, w razie pożaru, zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia na inne piętra.

- Dlatego powinny być naprawdę solidne - wyjaśnia Arnold Wrzos z firmy budowlanej, która współpracuje z firmą Struxi przy budowie domu dla czytelnika w podopolskich Chrząszczycach.
Ze względu na konstrukcję nośną stropy dzielimy na: drewniane, stalowe, stalowo-betonowe, stalowo-ceramiczne, ceramiczno-żelbetowe, żelbetowe. Jeśli nasz dom ma więcej niż jedną kondygnację użytkową, budowlańcy radzą, by raczej nie stosować stropów drewnianych.

- Są słabo wygłuszone, więc na niższym piętrze słychać jak ktoś chodzi na górze, stropy takie skrzypią również i uginają się - mówi Arnold Wrzos. - Drewniany najlepiej stosować w domach parterowych lub między ostatnim piętrem użytkowym a np. strychem.

Najczęściej stosowanymi dziś stropami w budynkach jednorodzinnych są te gęstożebrowe. Głównym elementem konstrukcyjnym są belki żelbetowe lub ceramiczno-żelbetowe rozstawione średnio co 30-60 cm, natomiast pomiędzy belki włożone są bloczki betonowe lub ceramiczne. Na końcu wszystko zalewane jest betonem.

- Na domu dla Czytelnika zastosowaliśmy strop gęstożebrowy typu Teriva - mówi Arnold Wrzos. - Składa się z żelbetowych belek i betonowych bloczków. - Rzadziej stosuje się natomiast stropy Ackermana, które wykonywane są z pustaków ceramicznych na deskowaniu ażurowym.

Kolejnym rodzajem stropów stosowanych w naszym budownictwie są te monolityczne. Muszą być zaprojektowane dla konkretnego budynku i w trakcie budowy nie można już zmieniać układu ścian działowych. Konstruktor wybiera też rodzaj stali, z jakiej będzie zbrojenie, oraz jej grubość i tutaj też o żadnych zmianach mowy być nie może.

- Strop monolityczny wymaga również solidnego szalunku, a to pochłania czas i pieniądze - mówi Arnold Wrzos. - To właśnie w nim układa się zbrojenie i wylewa się na nie beton.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska