NFZ powiadomi pacjenta mailem, czy jest ubezpieczony

Redakcja
Aby uzyskać dostęp do ZIP, trzeba wejść na stronę NFZ i wypełnić zamieszczony tam  formularz.
Aby uzyskać dostęp do ZIP, trzeba wejść na stronę NFZ i wypełnić zamieszczony tam formularz. freeimages.com
Jeżeli ktoś chce otrzymywać na bieżąco informacje, czy pracodawca płaci za niego składkę zdrowotną, musi zarejestrować się w ZIP.

NFZ uruchomił właśnie nową funkcję w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta, która to umożliwia. - Dzięki niej użytkownik ZIP, po zalogowaniu się do systemu, w sytuacji gdy uzyska lub utraci uprawnienia do bezpłatnego leczenia, otrzyma na ten temat indywidualny komunikat - tłumaczy Beata Pieniążek-Osińska z biura prasowego centrali NFZ w Warszawie. - Ponadto ZIP może wysłać na prywatną pocztę elektroniczną pacjenta wiadomość, że właśnie pojawił się nowy komunikat w systemie ZIP.

System ZIP działa już od 1 lipca 2013 r. Umożliwia każdemu z nas sprawdzenie przez internet, gdzie i kiedy leczyliśmy się w ramach NFZ, ile to kosztowało, gdzie złożyliśmy deklarację do lekarza POZ, czy i kiedy otrzymaliśmy refundowany sprzęt, np. aparat słuchowy, wózek, protezę.

W bazie ZIP znajdują się dane za okres od 2008 roku do teraz. Korzystanie z niego jest bezpłatne.
Jeśli chodzi o komunikaty dotyczące uzyskania lub utraty uprawnienia do świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ, to wyświetlają się one tym użytkownikom, którzy wyrazili na to zgodę.

Aby uzyskać dostęp do ZIP, trzeba wejść na stronę NFZ i wypełnić zamieszczony tam formularz. Następnie trzeba z tym blankietem i dowodem osobistym odwiedzić oddział funduszu, gdzie otrzymamy dane dostępowe: identyfikator użytkownika i tymczasowe hasło.

Potem, zgodnie zasadami ochrony danych osobowych, każdy musi wymyślić sobie własne.
- Pamiętajmy, żeby nigdy nie udostępniać swoich danych służących do logowania w ZIP - podkreśla Beata Cyganiuk, rzecznik opolskiego NFZ. - Przypominamy też, że dane o leczeniu danej osoby pojawiają się w ZIP dopiero wtedy, kiedy otrzymamy je ze szpitala czy przychodni, co może potrwać nawet do dwóch miesięcy. Dlatego w zestawieniu może nie być np. niedawno zrealizowanej recepty.

Ponadto niektóre dane mogą się zmieniać w trakcie roku, gdy placówka medyczna dokona np. korekty faktury. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i nie rezygnować ze śledzenia swojej historii medycznej.

Nowe dane co dobę

Na Opolszczyźnie jak dotąd dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta otrzymało 33,5 tys. osób. Ogółem w Polsce ZIP ma już ponad milion użytkowników.

Informacje o leczeni u pacjentów, którzy uzyskali dostęp do ZIP, zawsze pojawiają się w serwisie po upływie co najmniej 24 godzin od otrzymania przez nich loginu i hasła. Są aktualizowane raz na dobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska