Odkrycie na budowie nyskiej obwodnicy: tysiąc lat temu była tu osada

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
- Zasypane przed tysiącem lat jamy można dziś rozpoznać po nieco innym kolorze gleby w tym miejscu - pokazuje archeolog Grzegorz Daszkiewicz.
- Zasypane przed tysiącem lat jamy można dziś rozpoznać po nieco innym kolorze gleby w tym miejscu - pokazuje archeolog Grzegorz Daszkiewicz.
Prace archeologiczne na budowie obwodnicy Nysy przynoszą pierwsze efekty.

Pozostałości osady z XI lub XII wieku odkryli archeolodzy na budowie obwodnicy Nysy, na stanowisku koło wioski Złotogłowice.

To jedno z dziewięciu wcześniej wyznaczonych stanowisk archeologicznych na terenie nowej trasy drogowej. Zostanie ono kompletnie sprawdzone, co nie wpłynie na opóźnienie prac budowlanych.

- Znaleźliśmy około 80 obiektów związanych z osadą z wczesnego średniowiecza - pokazuje archeolog Grzegorz Daszkiewicz. - To głównie jamy, w których osadnicy trzymali na przykład zboże. Są ślady po słupach, na których opierała się konstrukcja chat i ślady palenisk. W jednym miejscu odkryliśmy kamienne żarna, pozostawione przez dawnych mieszkańców, znaleźliśmy też dużo fragmentów glinianej ceramiki. Połamane naczynia są charakterystyczne dla okresu XI i XII wieku ze względu na swój kształt, technikę wykonania i zdobienia. Na tej podstawie wiadomo, że osadę zamieszkiwali Słowianie.

Dawni mieszkańcy wybrali na budowę domów wzniesienie nad doliną rzeki Nysy Kłodzkiej, kilka kilometrów od dzisiejszego centrum miasta. Osada odkryta na wykopie budowanej drogi ma około 150 metrów długości i 30 metrów szerokości, ale być może jej reszta kryje się pod sąsiednim polem. Pierwszy trafił na nią archeolog, który w 2013 roku sprawdzał ten teren badając powierzchnię ziemi. Odkrył wtedy pozostałości ceramiki. Ślady, jakie pozostały w ziemi, są widoczne tylko dla fachowca. Każda z jam zostanie jednak wykopana i sprawdzona aż do spodu, nawet na głębokość 1,5 metra, żeby zobaczyć, czy nie kryje innych przedmiotów. Archeolodzy wiedzą bowiem, że po zbudowaniu drogi ten teren zostanie dla nich na zawsze niedostępny.
- Na terenie powiatu nyskiego znajduje się ok. 1,2 tysiąca stanowisk archeologicznych - mówi Mariusz Krawczyk, archeolog z Muzeum w Nysie. - 98 procent z nich wyznaczono metodą powierzchniową, a więc sprawdzając pozostałości po działalności człowieka na powierzchni ziemi. Dzięki budowie obwodnicy Nysy po raz pierwszy mamy możliwość przeprowadzenia badań odkrywkowych na dużych powierzchniach, liczonych w dziesiątkach arów. Spodziewam się, że odkryć będzie więcej.

Nysę założono w I połowie XIII wieku, ale historycy podejrzewają, że wcześniejsza osada, być może z X-XI wieku znajdowała się w rejonie dzisiejszych ulic: Prudnickiej i Mariackiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska