Jakub Sitarz zaatakował, ale peleton go dogonił

Jakub Sitarz
Jakub Sitarz Prywatne
W Bełchatowie odbył się ogólnopolski wyścig kolarski o "Wielka Nagrodę Bełchatowa" i II Memoriał Kazimierza Jasińskiego, będący jednocześnie eliminacją do Pucharu Polski w kategorii orlików. Startowało 62 juniorów i 50 orlików, wśród nich reprezentanci Opolszczyzny.

Juniorzy mieli do pokonania pięć okrążeń po 18,75 km ( w sumie93.75 km). Na stracie stanęła czołówka najlepszych polskich juniorów, a zabrakło jedynie zawodników KTT Kalisz i Daniela Staniszewskiego (KKS Ciechanów), którzy z sukcesem rywalizowali w tym czasie w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy na torze ( Ateny). Polacy zdobyli aż 12 medali, w tym cztery złote.

Wyścig w Bełchatowie był rozgrywany w ponad 35 stopniowym upale, ale od początku był akcje zaczepne. Na 30 km zawiązała się kilkuosobowa ucieczka, ale został ona "skasowana" przez peleton. Na ostatnich kilometrach peleton mocno przyspieszał, a na 3 km przed metą na ucieczkę zdecydował się Jakub Sitarz ( LMGKK Ziemia Brzeska), który był aktywny także w początkowej fazie wyścigu. W pogoń ruszyli jednak zawodnicy Copernicusa Toruń i na kilometr przed meta dogonili zawodnika z Kluczborka.

O zwycięstwie zadecydował finisz grupy. Wygrał Norbert Banaszek (BDC NOSiR) przed Piotrem Pękalą (Pogoń Mostostal Puławy) i Stanisławem Aniołowskim (BDC NOSiR). Piotr Smoliński (Stobrawa Kluczbork) był 20., J. Sitarz- - 44. Łukasz Dziemba (Ziemia Opolska) - 46 (15 sek. straty), a jego klubowy kolega Damian Tomiczek -50 (6,15 straty).
Orlicy mieli do pokonania z kolei 131.25 km, czyli 7 rund. Na samym początku wyścigu "poszedł" kilkuosobowy odjazd, w którym był kluczborczanin Patryk Stosz (CCC Sprandi Polkowice). Uciekający zawodnicy mieli sporą przewagę nad peletonem, ale nie było między nimi współpracy. Wykorzystali to Wojciech Sykała (Tarnovia Tarnowo Podgórne) i Arkadiusz Owsian (ActiceJet), którzy odjechali i z przewagą 3 minut dojechali do mety. Po pasjonującym finiszu wygrał Sykała, a trzeci już z peletonu był Patryk Soliński (Pogoń Mostostal Puławy).

Najlepiej z Opolan pojechał Tomasz Łazik (Ziemia Opolska), zajmując 26 lokatę (strata 4,10 min), Patryk Złotowicz z Kluczborka (Pacific Nestle Fitness Cycling Team) był 29 (strata 4,10 min), Konrad Stefaniak (Ziemia Brzeska ) - 34, a Stosz - 41.

W Bełchatowie ściągali się także juniorzy młodsi i młodzicy. Ci pierwsi mieli do przejechania 56,25 km, a młodzicy 37,5 km. W juniorach młodszych zwyciężył Filip Maciejuk (Pogoń Mostostal). Z zawodników Ziemi Opolskiej Wojciech Piórkowski był szósty (strata 4,32 min), Tadeusz Gawryś - 14 (6,22 min), a Mateusz Żuk - 20 (6,22 min). W młodzikach triumfował Jan Rusinek, a jedyny Opolanin Szymon Janicki nie ukończył wyścigu.1