Brakuje krwi. Latem potrzeba jej więcej

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Ostatnią dużą akcję RCKiK zorganizowało w czasie święta policji. Wczoraj mobilne punkty odwiedziły Olesno i Łany,
Ostatnią dużą akcję RCKiK zorganizowało w czasie święta policji. Wczoraj mobilne punkty odwiedziły Olesno i Łany, KWP Opole
W opolskim centrum krwiodawstwa brakuje zwłaszcza grup: 0Rh-, 0Rh+, ARh- i ARh+. Ale niezbędne są też inne, bo latem wzrasta zapotrzebowanie na dar życia.

Czas wakacji jest dla nas trudniejszy niż pozostałe miesiące roku, ponieważ spory odsetek naszych dawców to uczniowie i studenci, którzy w tym czasie wyjeżdżają na wypoczynek. Grupa, od której zwykle pozyskujemy krew, mocno się więc kurczy, dlatego częściej wyjeżdżamy w teren - mówi Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

Jak dodają lekarze, oddawanie krwi latem ma szczególne znaczenie nie tylko dlatego, że spada liczba dawców stałych.
- W tym okresie mamy około 20 proc. więcej urazów i wypadków komunikacyjnych. Bez krwi szanse na przeżycie pacjentów po amputacjach czy urazach wielonarządowych drastycznie spadają. A trzeba podkreślić, że w takich przypadkach tylko w pierwszym etapie leczenia, czyli jeszcze na oddziale ratunkowym, potrzeba dla jednego pacjenta od 2 do 4 jednostek krwi (jednostka to 450 ml, czyli tyle, ile zyskuje się podczas jednego pobrania - przyp. red.). Potem osoby po takich urazach czeka jeszcze dalsza hospitalizacja, operacje, gdzie krew jest także niezbędna - tłumaczy dr Jarosław Kostyła, zastępca ordynatora na Oddziale Ratunkowym WCM.

W ubiegłym tygodniu mobilny punkt poboru krwi w dniu swojego święta licznie odwiedzili policjanci. Oddawali drogocenny dar na rzecz ofiar wypadków drogowych. Wczoraj ambulans RCKiK był z kolei na odpuście w Oleśnie i w Łanach. - Staramy się być wszędzie tam, gdzie są ludzie. Kolejne duże akcje organizujemy razem z Polskim Czerwonym Krzyżem i jedną z sieci handlowych, a także ze strażakami ochotnikami - informuje dyrektor RCKiK. Dodatkowo centrum otwiera swoje podwoje także w każdą pierwszą sobotę miesiąca. To propozycja dla tych, którzy w powszednie dni są zapracowani, a chcieliby oddać krew.

Na Opolszczyźnie najbardziej brakuje grup: 0Rh-, 0Rh+, ARh- i A Rh+. - Na tę krew mamy największe zapotrzebowanie, a zmniejszone pozyskiwane. Ale zapraszamy oczywiście wszystkich dawców, bo sytuacja z krwią jest bardzo dynamiczna. Wystarczy, że będzie kilka osób z tętniakami albo operacjami kardiochirurgicznymi z grupy B i za chwilę może się okazać, że mamy niedobory w innej grupie - tłumaczy Iwona Rajca-Biernacka.

Ci, którzy podczas wakacji zdecydują się oddać krew, oprócz czekolady dostaną ofertę udziału w bezpłatnym kursie pierwszej pomocy (z certyfikatem!).

Ważne

Gdzie można oddać krew?
RCKiK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-17.00 (rejestracja do 16.30), a także w każdą pierwszą sobotę miesiąca od 8.00 do 13.30.
Jutro krew można będzie oddać w Namysłowskim Centrum Kultury (pl. Powstańców Śląskich 22) w godz. 9.00-12.00, a pojutrze (środa) na placu pod Tesco w Opolu (ul. Ozimska 72) w godz. 10.00-16.00.
Plan wszystkich wyjazdów można znaleźć na www.rckik-opole. com.pl/akcje-wyjazdowe.

Mobilny punkt w Opolu
Dodatkowo, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom krwiodawców, RCKiK organizuje dodatkowe akcje poboru krwi na placu Wolności w każdy wtorek i czwartek między 11.00 a 17.00.

Kto może być dawcą
Osoba, która chce oddać krew, musi mieć ukończone 18 lat i posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, pozwalający stwierdzić jej tożsamość oraz adres stałego zameldowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska