Lokatorzy z Opolszczyzny są najbardziej zadłużeni

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
W całej Polsce lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych mają zaległości w czynszach na ponad 400 milionów złotych.
W całej Polsce lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych mają zaległości w czynszach na ponad 400 milionów złotych. Archiwum
Część dłużników przyznaje, że nie płaci czynszu, bo... mieszkanie podnajmuje.

Do Krajowego Rejestru Długów wpływają dane lokatorów, którzy zalegają z płaceniem czynszów. Z rejestru wynika, że Opolanie mają statystycznie największe zadłużenie w Polsce! Ci, którzy już trafili na listę KRD, winni są opolskim spółdzielniom średnio 16 tys. zł i zalegają z opłatami przez 34 miesiące. Dla porównania w województwie lubuskim przeciętny przeterminowany dług mieszkaniowy to tylko 3 tysiące złotych.

TNS Polska na zlecenie KRD przeprowadził badanie wśród dłużników. Zapytał, dlaczego nie płacą. Najwięcej ankietowanych odpowiedziało, że za mało zarabiają. Ale już na miejscu drugim znalazło się tłumaczenie, że podnajęli mieszkanie komuś, kto zobowiązał się do wnoszenia opłat, a się z tego nie wywiązywał.

Henryk Wujek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Zgoda" z Brzegu mówi, że słyszał o 20 takich przypadkach. Dotyczyły jednak mieszkań ze spółdzielczym prawem własnościowym, a takich w Brzegu jest 60 proc. Część lokatorów wyjechała za granicę, a swoje "M" wynajęła.

Podnajmowanie spółdzielczych mieszkań własnościowych nie jest niezgodne z prawem, ale płacić trzeba.

- W sumie zaległości czynszowe ma u nas około 6 procent lokatorów. Jeśli ktoś zalega powyżej 6 miesięcy, kierujemy sprawę do sądu i dalej do komornika - wyjaśnia prezes Henryk Wujek.

Najbardziej sumiennymi lokatorami są emeryci. - Dokładnie planują swoje wydatki, a kwestię zapłaty za mieszkanie traktują priorytetowo - podkreśla Piotr Miksa, wiceprezes spółdzielni mieszkaniowo-lokatorskiej w Opolu (osiedle AK). Tutaj łączne zadłużenie wynosi 2,3 miliona złotych.

- Lokatorzy, którzy mają problemy z płaceniem czynszów, zgłaszają się do nas z wnioskami o rozłożenie zaległości na raty. Rocznie trafia do nas około 180 takich podań - dodaje Piotr Miksa.

Zdecydowanej większości udaje się jednak uregulować zadłużenie, zanim sprawy w swoje ręce weźmie komornik albo trafią do rejestru dłużników.

Według KRD przeciętny czynsz wynosi dziś 460 złotych. W całej Polsce lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych są winni ponad 400 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska