W tym warsztacie sam naprawisz swój rower

Redakcja
Tekst powstał w ramach projektu "Rowerowa Opolszczyzna" współfinansowanego przez Fundację GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie
Tekst powstał w ramach projektu "Rowerowa Opolszczyzna" współfinansowanego przez Fundację GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie
Dziś wielkie otwarcie Opolskiej Rowerowni. To miejsce, w którym można będzie bezpłatnie nauczyć się, jak samodzielnie naprawić swoje "dwa kółka".

Opolska Rowerownia mieści się w podwórku przy ul. Krakowskiej 36 w Opolu. W specjalnie przygotowanym garażu można tu będzie za darmo skorzystać z narzędzi (różnego typu kluczy serwisowych, stojaka do podwieszania rowerów, smarów, łatek, dętek czy pompek), ale też pod okiem profesjonalistów dowiedzieć się, jak podreperować swoje dwa kółka, czyli załatać dziurawą dętkę, wyregulować przerzutki, wymienić łańcuch czy naprawić oświetlenie.
- Rowery są coraz popularniejsze, ale nie każdy wie, co zrobić w sytuacji, gdy uszkodzimy nasz pojazd. Co więcej, niewielu rowerzystów posiada podstawowe narzędzia, o profesjonalnych nie wspominając. Idea Opolskiej Rowerowni jest taka, by nie tylko cały ten sprzęt udostępnić, ale także wyedukować opolan, jak postępować w kryzysowych sytuacjach. Nie każdego stać przecież na wizytę w serwisie rowerowym - mówi Justyna Chudy-Wójtowicz ze Stowarzyszenia Rowerowego Piasta Opole, pomysłodawcy projektu.
W Rowerowni cykliści zdobędą także wiedzę na temat utrzymania, naprawy i składania rowerów. Stowarzyszenie chce, by stała się ona przestrzenią dla wszystkich rowerowych amatorów, giełdą, na której można będzie wymienić się nie tylko częściami, ale i doświadczeniami, a także miejscem, w którym stare, porzucone rowery dostaną nowe życie. Projekt ma charakter obywatelski, zaangażowali się w niego opolanie, którzy w ciągu ostatnich kilku tygodni szkolili się, jak naprawiać i serwisować rowery.
Nauczą naprawiać
- Mamy dwunastu wolontariuszy, którzy swoją wiedzą podzielą się z innymi użytkownikami rowerów. Pokażą, jak usunąć usterkę, ale nie zrobią tego za właściciela roweru - podkreśla Justyna Chudy-Wójtowicz.
Do października Rowerownia będzie czynna w każdy poniedziałek i czwartek między 18.30 a 20.30 oraz w nagłych wypadkach we wtorki od 19.30 do 21.
Możliwe jest także spotkanie poza wyznaczonymi godzinami, ale trzeba się wcześniej umówić za pośrednictwem strony Opolskiej Rowerowni na Facebooku.
Oficjalne otwarcie odbędzie się dziś około godz. 19.30. Wcześniej stowarzyszenie organizuje kolejną edycję Masy Krytycznej, czyli wspólnego przejazdu cyklistów ulicami miasta. Początek o godz. 18 na pl. Wolności w Opolu.

Tekst powstał w ramach projektu "Rowerowa Opolszczyzna" współfinansowanego przez Fundację GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie

Rowerownię udało się uruchomić dzięki dotacji z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Dzięki działalności Piasty Opole w kilkunastu punktach miasta pojawiły się tzw. apteczki rowerowe. Do listy 12 pubów i restauracji dołączyło ostatnio siedem kolejnych: Kofeina Opole (ul. Kościuszki 31), salon fryzjerski "Koki Loki" (ul. Grota Roweckiego 2c), Bistro TejkEłej (ul. Kośnego 47), Highlander Klub (ul. Szpitalna 3), Coffee Moment (ul. Koraszewskiego 14), Fotex SC Technika Biurowa (ul. Grunwaldzka 1).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska