Na Opolszczyźnie rusza program indywidualizacji opieki okołoporodowej

Redakcja
Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu jako pierwsze przystąpiło do programu. Na zdjęciu: Justyna Dziewulska, szczęśliwa mama Filipa.
Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu jako pierwsze przystąpiło do programu. Na zdjęciu: Justyna Dziewulska, szczęśliwa mama Filipa. Sławomir Mielnik
Przyszłe mamy napiszą, jak chcą rodzić, a szpital powinien wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Na Opolszczyźnie od połowy sierpnia rusza program indywidualizacji opieki okołoporodowej.

Ankieta za dwa tygodnie będzie dostępna na stronie (www.opolskie.pl) Urzędu Marszałkowskiego Woj. Opolskiego, który patronuje programowi. Jego autorką jest dr Emilia Lichtenberg-Kokoszka, położna i pedagog z Uniwersytetu Opolskiego, prywatnie mama trójki dzieci, które urodziła... w domu, przy asyście położnej.
- Ankieta składa się z dwóch części, pierwsza zawiera 22 pytania, dotyczące ogólnie predyspozycji psychospołecznych kobiety spodziewającej się dziecka, tego, czy np. lubi przebywać wśród ludzi, sama decydować o sobie czy też nie - wyjaśnia dr Emilia Lichtenberg-Kokoszka. - I dopiero na podstawie wyników pierwszej części testu program automatycznie przekształci dane w potrzeby okołoporodowe.

W drugiej znajdą się już więc konkretne pytania i odpowiedzi, które wskażą, czy przyszła mama chce rodzić z osobą towarzyszącą czy woli sama zdecydować o tym, jak chce rodzić, bądź zdaje się wyłącznie na lekarza itp.

Ciężarna taką ankietę będzie mogła sobie wydrukować, a gdy już zgłosi się do porodu - przekazać ją personelowi szpitala. W zakładce udostępniającej ankietę pojawi się również lista opolskich szpitali, które uczestniczą w projekcie.

A jak narodził się sam pomysł? - Pisząc pracę naukową, badając ludzką psychikę, często rozmawiałam z kobietami o porodach i zdałam sobie sprawę, jak różne są ich oczekiwania i potrzeby, że często nie potrafią ich wyrazić - mówi autorka projektu. - Postanowiłam im pomóc. Każda przyszła mama powinna mieć plan porodu, przygotowany wspólnie z lekarzem, który opiekuje się nią w okresie ciąży. Tymczasem, jak się okazuje, ma go tylko 25-30 procent przyszłych mam. Jest więc pole do działania.

Ankieta była najpierw testowana w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, które jako pierwsze w regionie zadeklarowało chęć przystąpienia do programu. - To była z naszej strony naturalna decyzja, bowiem kto nie idzie do przodu, ten się cofa - podkreśla dr Edward Puchała, dyrektor centrum. - Dobrze jest wiedzieć, jakie rodząca ma oczekiwania, niż się domyślać. Istotne znaczenie ma też fakt, że pacjentka będzie mogła wypełnić ankietę na początku ciąży, a nie w ostatniej chwili, co da jej czas na zastanowienie. Natomiast plan porodu powinien być kontynuacją ankiety.

Na razie do programu zgłosiły się także szpitale w Strzelcach Opolskich, Prudniku i Krapkowicach. Wstępną deklarację złożył Kluczbork i Kędzierzyn-Koźle.

Bez bólu i bezpiecznie

Roman Kolek, wicemarszałek województwa: - W programie "Indywidualizacja Opieki Okołoporodowej" chodzi nie tylko o to, żeby kobieta rodziła bez bólu, co na pewno jest ważne, ale przede wszystkim by urodziła bezpiecznie i w dobrych warunkach. Zależy nam na tym, by do projektu przystąpiły wszystkie oddziały położnicze z Opolszczyzny. Potrzebne jest też pełne zaangażowanie położnych środowiskowych. Np. akces do projektu zgłosiła już "Zdrowa Rodzina" z Opola. Nasze działania wpisują się także w realizację programu Specjalnej Strefy Demograficznej - "Opolskie dla rodziny". Każdy pomysł jest dobry, by zapobiec niżowi demograficznemu.

W szpitalach, które wezmą udział w projekcie, planowane są specjalne szkolenia, żeby oczekiwania zawarte w ankietach były rzeczywiście realizowane w praktyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska