Jesteś tu: Strona główna Przedszkolak Artykuł

I Ty możesz założyć punkt przedszkolny - część II

Każdy, kto chce założyć punkt przedszkolny, musi pokonać kilka przeszkód, które wynikają z rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2008.
I Ty możesz założyć punkt przedszkolny - część II
Przeczytaj więcej

Pierwszą część naszego poradnika poświęciliśmy omówieniu nowych zasad tworzenia punktów przedszkolnych i zespołów wychowania przedszkolnego.

Wynikają one z Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2008 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form, a także z rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2008. Właśnie na to rozporządzenie z utęsknieniem czekali Ci, którzy zamierzali prowadzić taką działalność.

- Wiązaliśmy z nim duże nadzieje, w założeniu bowiem miało ono ułatwić otwieranie punktów przedszkolnych i zespołów wychowawczych - mówi Natalia Żurek, rzecznik prasowy Akademii Kinder Centrum. - Tego oczekiwały również organizacje zajmujące się tym tematem. Niestety kilka jego punktów wręcz uniemożliwiają otwarcie tego typu placówek.

Osoba, lub organizacja, która chciałaby zostać organem założycielskim punktu przedszkolnego, lub zespołu wychowania przedszkolnego musi więc pokonać kilka przeszkód, które z tego rozporządzenia wynikają.

Utrudnienia w założeniu punktu przedszkolnego

> Pierwsze utrudnienie (rozporządzenie z 18 czerwca po § 4 dodaje § 4a) - z punktu tego wynika, że jeżeli pomieszczenie w która ma mieścić się placówka, nie jest umiejscowione na parterze, musi spełniać wymogi przepisów o ochronie przeciwpożarowej dla kategorii zagrożenia ludzi ZL II.

- Oznacza to, że tworząc przedszkole na piętrze budynku będziemy musieli spełnić takie same warunki p.poż., które stawiane są między innymi szpitalom, co w przypadku małych wiejskich punktów będzie bardzo trudne, bo wiąże się z dodatkowymi kosztami. Przeciąga to również w czasie całą procedurę związaną z otwarciem punktu przedszkolnego.

> Drugie utrudnienie (rozporządzenie z 18 czerwca po § 4 dodaje § 4c. 1.) - mowa w nim o tym, że nauczyciele prowadzący zajęcia w zespole lub punkcie oraz inne osoby wykonujące pracę w zespole lub punkcie powinni posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tych prac oraz książeczki badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych, zgodnie z odrębnymi przepisami. Dotyczy to również osób uczestniczących w zajęciach.

Ważne

MAŁY PRZEDSZKOLAK - WIELKI CZŁOWIEK
Projekt informacyjny promujący edukację przedszkolną dzieci w wieku 3-5 lat.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się:
*Jak otworzyć przedszkole?
*Poznać najciekawsze przedszkola dla dzieci
*Dowiedzieć się jak wprowadzać i wykorzystywać dobre praktyki wychowania przedszkolnego dzieci w wieku 3-5 lat?
*Wziąć udział w konkursie i wygrać nagrody
W kaźdy poniedziałek w okresie IX-XII 2008 r. oraz V-VI 2009 r czytaj Nową Trybunę Opolską, słuchaj Radio Opole.
Odwiedzaj naszą stronę www.nto.pl/przedszkolak
infolinia: 0 880 26 65 65
e-mail: przedszkolak@nto.pl

- W założeniu w prowadzeniu punktów przedszkolnych i zespołów wychowania przedszkolnego swój duży udział mieli mieć rodzice. Mogli oni uczestniczyć w zajęciach, prowadzić je, a także opiekować się dziećmi. To było wskazana zwłaszcza w małych punktach przedszkolnych prowadzonych na wsiach.

Teraz jeżeli taki rodzic będzie chciał w zajęciach uczestniczyć musi wybrać się do miasta i takie zaświadczenie zdobyć. Praktycy twierdzą, że będzie to przepis martwy.

> Trzecie utrudnienie - rozporządzenie zmieniło wymaganą wysokość, która powinno mieć pomieszczenie w którym będą prowadzone zajęcia z 3 m., do 2,5 metra. Nie poszło za tym zmiana przepisów budowlanych, i przeciwpożarowych.

> Czwarte utrudnienie - rozporządzenie stwierdza, że na 15 dzieci musi przypadać jedna toaleta, nie zmienia natomiast zasad, zgodnie z którym w placówka przedszkolnych powinna znajdować się także wanna lub prysznic do mycia dzieci.
- Przygotowanie takich łazienek jest bardzo kosztowane.

- Dużo więcej oczekiwaliśmy po tym rozporządzeniu, tymczasem mamy do czynienia z tworzeniem nowych problemów - mówi rzecznik prasowy Kinder Centrum. - Niestety jeszcze długo będziemy musieli czekać, aż warunki stawiane przez polskie prawo przed osobami chcącymi prowadzić taką działalność, będą zbliżone do wzorów z Holandii czy Anglii.

Zajrzyj na naszą stronę

"Mały przedszkolak - wielki człowiek", to projekt promujący edukację przedszkolną dzieci w wieku od 3 do 5 lat, w związku z tym, że rok 2008/2009 został ogłoszony rokiem przedszkolaka. Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Opolski i nto.

Już za kilka dni zacznie działać nasza strona internetowa www.nto.pl/przedszkolak.
Na tej stronie znajdziecie wszystkie informacje dotyczące projektu, ale nie tylko.

Wchodząc na nią będzie można dowiedzieć się między innymi, jak otworzyć własne przedszkole i wziąć udział w konkursie z nagrodami. W miarę trwania projektu będzie powstawał bank dobrych praktyk, dotyczących wychowania przedszkolnego dzieci w wieku 3 do 5 lat.

Strona będzie również platformą wymiany doświadczeń między osobami, która starają się otworzyć punkt przedszkolny lub właśnie zaczęły działalność. Czekamy na pytania i sygnalizację problemów którymi powinniśmy się w ramach programu zająć.

Czytaj więcej o:
  • przedszkolak
  • przedszkole
  • punkt przedszkolny
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy wiek przedszkolny powinien być obniżony do 2 lat?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 64.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.