Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Nysa Artykuł

Odkopują kabel Hitlera. Zanim zostanie rozkradziony

Dodano: 18 lipca 2013, 10:00 Autor:

Kabel ma kilkanaście centymetrów średnicy i jest techniczną ciekawostką. Z metra bieżącego można uzyskać około 10 kilogramów miedzi.

Kabel ma kilkanaście centymetrów średnicy i jest techniczną ciekawostką. Z metra bieżącego można uzyskać około 10 kilogramów miedzi. (fot. Krzysztof Strauchman)

Telekomunikacja Polska przejmuje poniemiecki skarb, zanim złomiarze rozkradną go do reszty.

Na zlecenie Telekomunikacji Polskiej firma budowlana wykopuje i demontuje poniemiecki wojskowy kabel telekomunikacyjny, który kiedyś łączył Berlin ze wschodnim frontem.

Wczoraj prace prowadzono przy drodze wojewódzkiej z Korfantowa do Starej Jamki. W tym roku do likwidacji przewidziano odcinek z Biechowa koło Nysy do Koźla. Robotnicy koparkami odkopują leżący metr pod ziemią kabel, a w dogodniejszych miejscach ciężki sprzęt wyciąga na powierzchnię dłuższe odcinki.

Czytaj także: Strategiczna linia telefoniczna III Rzeszy na Opolszczyźnie

- To bardzo gruby przewód, otoczony ochroną z juty, obłożony w ziemi cegłami. Nigdzie indziej nie spotkałam się z takim kablem, ale w przekazanej nam dokumentacji nie ma informacji kiedy i kto go wybudował - opowiada Beata Turczyn z firmy Rado spod Mielca, która prowadzi prace. - Czasem przychodzą do nas starsi miejscowi ludzie, którzy pamiętają jego budowę. Pewien 96-letni pan wspominał, że liczący 2,5 kilometra odcinek z Korfantowa do Starej Jamki położono w jeden dzień. Do pracy ściągnięto masę ludzi.

W 1935 roku Naczelne Dowództwo Wehrmachtu zleciło Ministerstwu Poczty III Rzeszy budowę linii telekomunikacyjnych dla celów wojskowych. Projekt wiązał się z przygotowaniem agresji na wschodzie.

Jedną z linii była magistrala telekomunikacyjna Legnica - Koźle o numerze Fk 221. Na trasie budowano też specjalne podziemne stacje wzmacniające sygnał.

W 1945 roku kabel stał się międzynarodową linią telefoniczną, wykorzystywaną przez dowództwo Armii Czerwonej do łączności z bazą w Legnicy. Wśród wtajemniczonych, którzy w ogóle wiedzieli o jego istnieniu, mówiło się, że to linia Berlin - Moskwa.

Przebieg linii był tajny, a obiektów pilnie strzeżono. Oficjalnie linia nie istniała, nie było jej na mapach geodezyjnych.

Na początku lat 90. XX wieku kabel stracił na znaczeniu, bo Telekomunikacja przeszła na światłowody. Kabel Hitlera wyłączono z użytkowania i dozoru, ale pozostał w ziemi. Od lat był jednak wykopywany przez złomiarzy.

- W wielu miejscach, zwłaszcza koło Biechowa, brakuje wielu odcinków. Są natomiast ślady po złodziejach - mówi Beata Turczyn.

Odkopany kabel trafi do przeróbki i na złom.

- Chcemy przejąć kawałek do naszych zbiorów. To też pamiątka, związana z historią tej ziemi - mówi Urszula Zajączkowska dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Czytaj więcej o:
  • Adolf Hitler
  • Fk 221
  • III Rzesza
  • kabel Hitlera
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy nyskie ulice są bezpieczne dla pieszych?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 62.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.