Nie płaciłeś abonamentu RTV? Może ci się upiecze

Dodano: 31 marca 2014, 19:00 Autor:

Radny z Orzesza twierdzi, że jeśli Poczta Polska nie nadała abonentowi specjalnego numeru, nie powinna żądać zaległych opłat. Zobacz, jakie pismo wysłać w tej sprawie do operatora pocztowego.
Nie płaciłeś abonamentu RTV? Może ci się upiecze

(fot. Sławomir Mielnik)

Przeczytaj więcej

Czy siedem lat temu Poczta Polska nadała każdemu posiadaczowi radioodbiornika nowy numer identyfikacyjny i - co ważne - poinformowała go o tym?

Jeśli tak się nie stało, to właśnie może być podstawą do podważenia zaległości abonamentowych, a wynoszą one ok. 1500 zł za ostatnie 5 lat (po tym czasie należności się przedawniają). Ponaglenia do zapłaty dostają setki Opolan i tysiące Polaków.

Wśród nich jest pani Maria, która w ubiegły czwartek odebrała takie wezwanie.

- Jestem załamana, bo skąd w ciągu siedmiu dni mam wytrzasnąć 1500 zł. I wściekła na niesprawiedliwość, że znalazłam się w nielicznym gronie tych, którzy zapłacić muszą, bo przed laty zarejestrowali telewizor, a premier, mimo zapowiedzi zniesienia abonamentu, nic z tym nie zrobił - żali się opolanka.

Tymczasem okazuje się, że są tacy, którym dług anulowano po tym, jak wysłały Poczcie Polskiej pismo z prośbą o przedstawienie dowodu na to, że operator pocztowy nadał im nowy numer identyfikacyjny (od listopada 2007 roku do listopada 2008 roku) i poinformował o tym. Takie prawo nakładało na pocztę rozporządzenie z 2007 roku.

Jedna z mieszkanek Orzesza w województwie śląskim po przesłaniu takiego zapytania, otrzymała odpowiedź, że upomnienie o zaległościach abonamentowych w jej przypadku nie ma uzasadnienia.

Jej sprawę i podobne nagłaśnia radny z Orzesza, Czesław Starosta. - Nie namawiam do łamania prawa, ale w tym przypadku po prostu pojawiła się furtka - jeśli poczta nie dopełniła swojego obowiązku, to tracimy jedynie tyle, ile kosztuje znaczek na list polecony, a możemy zyskać nawet 1500 zł - argumentuje Czesław Starosta. - Poczta Polska powinna udostępnić nam dokumentację dotyczącą każdego z nas na podstawie art. 73 Kodeksu postępowania administracyjnego - dodaje.

Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, poproszony o wyjaśnienie sprawy, odpowiada ogólnie, że rozporządzenie z 2007 roku nie anulowało zgłoszonych przez użytkowników wniosków rejestracyjnych, a jedynie imienną książeczkę opłat zastąpiono indywidualnym numerem identyfikacyjnym, o czym Poczta Polska poinformowała użytkowników.

Na pytanie: czy brak nadania nowego numeru może skutkować niemożliwością dochodzenia od abonentów, którzy przestali płacić abonament RTV, należnych zaległości, rzecznik nie odpowiedział. Podkreślił jedynie, że wszyscy, którzy mają zarejestrowany radioodbiornik, a nie mają prawa do zwolnienia z opłat, muszą płacić abonament, zaś obowiązek ściągania dłużników należy właśnie do poczty.

Natomiast Katarzyna Twardowska, rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, na podobnie sformułowane pytanie odpowiada tak: - Właśnie po to, by nie szukać każdego sposobu na skuteczne niepłacenie abonamentu, a podnosić świadomość obywateli, jak ważne są media publiczne, potrzebna jest zmiana modelu ich finansowania, o której od lat mówi KRRiT.

Minister kultury rozważa dwa warianty pobierania opłaty audiowizualnej. Pierwszy zakłada, że będzie ona ściągana od każdego gospodarstwa domowego, czyli od adresu. Druga propozycja - opłatę RTV (ma wynosić od 10 do 15 zł miesięcznie, czyli 120- 180 rocznie) dopiszą nam do rachunku np. za energię elektryczną.

Treść pisma, które można wysłać do Poczty Polskiej

Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A.

W związku z otrzymanym pismem nr UP Z........................ z dn. ............... na podstawie art 73 KPA wnoszę o wydanie z akty sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów, na podstawie których wysunięto wobec mojej osoby roszczenia zawarte w ww. piśmie. Uwierzytelnione kopie proszę przesłać na mój adres pocztowy.

Czytaj więcej o:
  • abonament RTV
  • KRRiT
  • Poczta Polska
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Opolskie: Prognoza pogody na poniedziałek [31 marca 2014]

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jest potrzebny program do walki z otyłością Polaków?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 259.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Media Regionalne
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.