Nie płaciłeś abonamentu RTV? Może ci się upiecze

Dodano: 31 marca 2014, 19:00 Autor:

Radny z Orzesza twierdzi, że jeśli Poczta Polska nie nadała abonentowi specjalnego numeru, nie powinna żądać zaległych opłat. Zobacz, jakie pismo wysłać w tej sprawie do operatora pocztowego.

Czy siedem lat temu Poczta Polska nadała każdemu posiadaczowi radioodbiornika nowy numer identyfikacyjny i - co ważne - poinformowała go o tym?

Jeśli tak się nie stało, to właśnie może być podstawą do podważenia zaległości abonamentowych, a wynoszą one ok. 1500 zł za ostatnie 5 lat (po tym czasie należności się przedawniają). Ponaglenia do zapłaty dostają setki Opolan i tysiące Polaków.

Wśród nich jest pani Maria, która w ubiegły czwartek odebrała takie wezwanie.

- Jestem załamana, bo skąd w ciągu siedmiu dni mam wytrzasnąć 1500 zł. I wściekła na niesprawiedliwość, że znalazłam się w nielicznym gronie tych, którzy zapłacić muszą, bo przed laty zarejestrowali telewizor, a premier, mimo zapowiedzi zniesienia abonamentu, nic z tym nie zrobił - żali się opolanka.

Tymczasem okazuje się, że są tacy, którym dług anulowano po tym, jak wysłały Poczcie Polskiej pismo z prośbą o przedstawienie dowodu na to, że operator pocztowy nadał im nowy numer identyfikacyjny (od listopada 2007 roku do listopada 2008 roku) i poinformował o tym. Takie prawo nakładało na pocztę rozporządzenie z 2007 roku.

Jedna z mieszkanek Orzesza w województwie śląskim po przesłaniu takiego zapytania, otrzymała odpowiedź, że upomnienie o zaległościach abonamentowych w jej przypadku nie ma uzasadnienia.

Jej sprawę i podobne nagłaśnia radny z Orzesza, Czesław Starosta. - Nie namawiam do łamania prawa, ale w tym przypadku po prostu pojawiła się furtka - jeśli poczta nie dopełniła swojego obowiązku, to tracimy jedynie tyle, ile kosztuje znaczek na list polecony, a możemy zyskać nawet 1500 zł - argumentuje Czesław Starosta. - Poczta Polska powinna udostępnić nam dokumentację dotyczącą każdego z nas na podstawie art. 73 Kodeksu postępowania administracyjnego - dodaje.

Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, poproszony o wyjaśnienie sprawy, odpowiada ogólnie, że rozporządzenie z 2007 roku nie anulowało zgłoszonych przez użytkowników wniosków rejestracyjnych, a jedynie imienną książeczkę opłat zastąpiono indywidualnym numerem identyfikacyjnym, o czym Poczta Polska poinformowała użytkowników.

Na pytanie: czy brak nadania nowego numeru może skutkować niemożliwością dochodzenia od abonentów, którzy przestali płacić abonament RTV, należnych zaległości, rzecznik nie odpowiedział. Podkreślił jedynie, że wszyscy, którzy mają zarejestrowany radioodbiornik, a nie mają prawa do zwolnienia z opłat, muszą płacić abonament, zaś obowiązek ściągania dłużników należy właśnie do poczty.

Natomiast Katarzyna Twardowska, rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, na podobnie sformułowane pytanie odpowiada tak: - Właśnie po to, by nie szukać każdego sposobu na skuteczne niepłacenie abonamentu, a podnosić świadomość obywateli, jak ważne są media publiczne, potrzebna jest zmiana modelu ich finansowania, o której od lat mówi KRRiT.

Minister kultury rozważa dwa warianty pobierania opłaty audiowizualnej. Pierwszy zakłada, że będzie ona ściągana od każdego gospodarstwa domowego, czyli od adresu. Druga propozycja - opłatę RTV (ma wynosić od 10 do 15 zł miesięcznie, czyli 120- 180 rocznie) dopiszą nam do rachunku np. za energię elektryczną.

Treść pisma, które można wysłać do Poczty Polskiej

Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A.

W związku z otrzymanym pismem nr UP Z........................ z dn. ............... na podstawie art 73 KPA wnoszę o wydanie z akty sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów, na podstawie których wysunięto wobec mojej osoby roszczenia zawarte w ww. piśmie. Uwierzytelnione kopie proszę przesłać na mój adres pocztowy.

Czytaj więcej o:
  • abonament RTV
  • KRRiT
  • Poczta Polska
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Opolskie: Prognoza pogody na poniedziałek [31 marca 2014]

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jest potrzebny program do walki z otyłością Polaków?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 259.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.