Aronia smakuje i leczy

Fot. KOSZ
Aronia zaczyna dojrzewać w drugiej połowie sierpnia.
Aronia zaczyna dojrzewać w drugiej połowie sierpnia. Fot. KOSZ
Aronia jest doskonała na soki i dżemy, a także rozgrzewające nalewki.

Mimo że odkryto ją w Kanadzie, od kilku lat to Polska stała się potentatem w jej produkcji. Nasze mrożonki i przetwory trafiają głównie na stoły Europy Zachodniej, USA i Skandynawii.

W naszym kraju uprawia się jeden gatunek - aronię czarnoowocową.Warto posadzić krzak aronii w ogrodzie. Wiosną ładnie zakwitnie, a jesienią wyda skórzaste, czarne owoce.

Krzewy rosną dość ciasno, dlatego mogą służyć za naturalną osłonę przed wiatrem. Aronia jest odporna na szkodniki, dlatego można ją hodować bez użycia chemicznych środków ochrony roślin.

Nie jest zbyt wymagająca. W naturze potrafi rosnąć na piaskach, jak i urwiskach. W ogrodach udaje się świetnie na glebach wilgotnych i kwaśnych, choć nie gardzi też suchymi.

Potrzebuje jedynie słońca. W cieniu będzie marniała. Niestraszne jej nawet potężne mrozy - wytrzymuje 30 i 40 stopni poniżej zera oraz wiosenne przymrozki.

Owocuje obficie, a dzięki dużej zawartości garbników owoce nie gniją zbyt szybko. Trzeba tylko uważać na wygłodniałe ptaki, które potrafią "oskubać" sporą część krzewu.

Wiosną krzewy należy przycinać, pozostawiając jedynie najmłodsze gałęzie. Owoce aronii to skarbnica zdrowia, zawierają antocyjany, mające właściwości przeciwutleniające i hamujące starzenie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska