Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Opolanie mogą się zbadać

Redakcja
Na badania powinni się zgłosić przede wszystkim Opolanie z grupy ryzyka (np. nałogowi palacze).
Na badania powinni się zgłosić przede wszystkim Opolanie z grupy ryzyka (np. nałogowi palacze). Paweł Stauffer
Dziś rusza III Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Opolanie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań.

W Polsce każdego roku nowotwór w obrębie głowy i szyi wykrywa się u ok. 6 tys. osób. To ponad 5 proc. wszystkich zachorowań na raka. Najczęściej dotyczą jamy ustnej, gardła, krtani, nosa, wargi, skóry twarzy, tarczycy.

- Problem polega na tym, że nowotwory tego typu rozpoznaje się zbyt późno, gdy są już zaawansowane - mówi dr Jerzy Jakubiszyn, ordynator Oddziału Laryngologii WCM w Opolu, koordynator Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w naszym województwie. - Tym samym maleje szansa na pełne wyleczenie. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne w tym kierunku.

Do najważniejszych czynników ryzyka, które mogą się szczególnie przyczynić do zachorowania na raka głowy i szyi, należą: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu (zwłaszcza wysokoprocentowego), wystawianie się na działanie promieni ultrafioletowych (UV), wszelkie infekcje, np. zakażenie wirusem HPV. Nowotwory tego typu występują najczęściej u osób po 40. roku życia, ale ostatnio obserwuje się wzrost zachorowań i w młodszym wieku.

O nowotworze głowy czy szyi świadczą: dolegliwości bólowe, owrzodzenia, nacieki, zaburzenia w oddychaniu, połykaniu i mówieniu. Może dojść do zaburzeń wzroku, węchu, smaku.

Do laryngologa trzeba mieć skierowanie, a potem zwykle czekać w długiej kolejce. Rozpoczynający się tydzień profilaktyki jest zatem doskonałą okazją, by skorzystać z porady specjalisty bez zwłoki.

- Zaproszenie na badania kierujemy przede wszystkim do tych Opolan, którzy są obciążeni czynnikami ryzyka albo zauważyli u siebie niepokojące objawy - podkreśla dr Jerzy Jakubiszyn. - Chcemy im pomóc, żeby szybko rozpoczęli ewentualne leczenie. W pierwszej kolejności powinni się przebadać ci, którzy zauważyli u siebie jeden z symptomów, utrzymujących się przez co najmniej trzy tygodnie, takich jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz (lub) czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, ból i (lub) trudności w połykaniu, guzek w szyi, jednostronna niedrożność nosa oraz (lub) krwawy wyciek z niego.

Gdzie się zgłosić
Darmowe badania zaplanowano w środę, 23 września, w czterech placówkach w regionie:
WCM w Opolu – oddział ratunkowy, gabinet nr 10, w godz. 11.00–17.00
SP ZOZ w Kędzierzynie- Koźlu – poradnia otolaryngologiczna (ul. 24 Kwietnia 7), w godz. 8.00–10.00
Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku – izba przyjęć oddziału laryngologicznego, w godz. 12.00–14.00
ZOZ w Nysie – oddział laryngologiczny, w godz. 9.00–12.00.
Nie trzeba mieć skierowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska