Short track. Dwoje zawodników AZS-u Politechnika w kadrze

Adam Filipowicz
Adam Filipowicz Archiwum
Oliwia Gawlica i Adam Filipowicz jadą na zawody w Holandii. Dobrze na krótkim torze spisali się także ich młodsi koledzy i koleżanki.

Nasza kadra, prowadzona przez opolankę Annę Łuka­nową-Jakubowską, ma już za sobą okres treningowy oraz dwa sprawdziany. W pierwszym w Dreźnie nasi zawodnicy uzyskali obiecujące wyniki, a na starcie byli łyżwiarze naszego AZS-u. Na 1500 m Oliwia Gawlica zajęła ostatecznie 9. pozycję, podobnie jak nietypowo na 777 m, a zawody ukończyła jako 13. Z kolei najlepszym z Polaków okazał się jej klubowy kolega Adam Filipowicz, który został sklasyfikowany na 13. miejscu (24. na 1500m, 10. na 500 m i 7. na 777 m). Oboje jechali też w sztafetach.

Następnie najlepsi w kraju spotkali się w Sanoku, gdzie w międzynarodowym towarzystwie rozegrano pierwsze zawody rankingowe. Na podstawie wyników wyłoniono reprezentację Polski seniorów na zawody Invitation Cup, które w najbliższy weekend rozegrane zostaną w holenderskim Dordrech­cie. W ekipie biało-czerwonych na tę imprezę znalazła się ostatecznie dwójka zawodników AZS-u Politechnika Opole: Gawlica i Filipo­wicz

W Sanoku Gawlica zajęła 4. miejsce na 1500 m (wygrała Stormowska), na 500 m nie ukończyła swojej serii (wygrała N. Maliszewska) i wreszcie na 1000 m była druga za N. Maliszewską. Ta ostatnia nie wygrała jednak całych zawodów, gdyż lepsza okazała się stająca za każdym razem na podium Stormowska. Trzecia lokata przypadła Wara­kom­skiej, a czwarta - Gawlicy. W połowie stawki, na miejscach 8-15, poszczególne starty kończyły inne opolanki. Ostatecznie Magdalena Wilga sklasyfikowana została na 9. pozycji, Katarzyna Iwach na 11., a Kamila Bąk na 12.

W stawce mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Konopko, który triumfował na wszystkich trzech dystansach i tym samym w wieloboju. W tym ostatnim tuż za nim był Filipowicz, a trzeci Paweł Adamski (Juvenia). Zawodnik AZS-u był drugi w finale 1500 i 1000 m, a w sprincie zajął 8. lokatę. W seniorach zadebiutował Patryk Olender, ale odpadał w seriach i ostatecznie był 16.

Rywalizowano także w młod­szych kategoriach i opolanie spisali się znakomicie. W grupie junior E na 500 i 222 m drugi był Andrzej Radziejowski, ale już na 333 m był najlepszy, podobnie jak w łącznej punktacji zawodów. Konkurencji nie miała na dystansach wśród juniorek C - Wiktoria Tkaczuk i pewnie zwyciężyła w zawodach. 10. była Nina Lazar.

Wreszcie w juniorkach E na podium stanęły dwie akademiczki. Nikola Urbańczyk (druga na 222 i 333 m) i Oliwia Szelner (4. na 500 m i 5. na 333 m) musiały uznać wyższość tylko Słowaczki Vanesy Trusovej, która za każdym razem była najszybsza. W kategorii junior D Magdalena Zych (czwarta na 1000 m oraz piąta na 777) ostatecznie była piąta, a Julia Michalska - 8.

Adam Filipowicz w zawodach krajowych przegrał tylko z Bartoszem Konopką. W weekend sprawdzi formę ze znacznie bardziej wymagającymi rywalami.