Opolanki niechętnie badają piersi

Redakcja
Darmowe badania przysługują kobietom w wieku 50-69 lat, ponieważ po 50. roku życia wzrasta u nich ryzyko zachorowania na raka piersi.
Darmowe badania przysługują kobietom w wieku 50-69 lat, ponieważ po 50. roku życia wzrasta u nich ryzyko zachorowania na raka piersi. Archiwum
Ponad 70 tysięcy Opolanek w wieku 50-69 lat otrzymało w ramach corocznej akcji zaproszenie na bezpłatną mammografię.

Badania piersi dla kobiet z wymienionej grupy wiekowej prowadzone są w całej Polsce - w tym na Opolszczyźnie - już od 2006 roku, w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Ich celem jest ewentualne wczesne wykrycie raka. Sęk w tym, że Opolanki niechętnie odpowiadają na otrzymywane zaproszenia.

- W tym roku ich wysyłkę rozpoczęliśmy na początku lata i prowadziliśmy ją do końca września, ale, jak na razie, na 70 tysięcy zaproszeń przyszło na badania tylko niespełna 7 tysięcy pań - mówi Wiesława Kaczmarek, kierownik wojewódzkiego programu przy Opolskim Centrum Onkologii. - Wcześniej też nie wyglądało to lepiej. W ciągu ostatnich dwóch lat na 130 tysięcy Opolanek uprawnionych do mammografii skorzystało z niej jedynie 40 procent kobiet.

Organizatorzy akcji, która trwa piętnasty rok, wiele razy zadawali sobie pytanie, dlaczego ponad połowa pań nie chce się badać? - Niestety, odpowiedź jest ciągle taka sama, te Opolanki wyznają zasadę, że „lepiej nie wiedzieć” - podkreśla Wiesława Kaczmarek. - Otóż warto jest wiedzieć, a właściwie zdrowo jest wiedzieć. Im wcześniej raki zostanie wykryty, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.
Na Opolszczyźnie działa 8 pracowni mammograficznych: w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Nysie, Strzelcach Opolskich, Głubczycach i Kluczborku. Ponadto działają 4 mammobusy.

Darmowe badania przysługują kobietom w wieku 50-69, ponieważ po 50. roku życia wzrasta u nich ryzyko zachorowania na raka piersi. Ale to nie znaczy, iż pozostałe panie pozostają poza kontrolą. - Jeżeli zauważą niepokojące zmiany w piersi, mogą przyjść do naszej Poradni Chorób Piersi, gdzie lekarz na podstawie wywiadu i wstępnego badania zleci ewentualną dalszą diagnostykę - zachęca dr Wojciech Redelbach, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii. - Nie potrzeba do niej żadnego skierowania.

Co roku na Opolszczyźnie raka piersi stwierdza się u ponad 300 kobiet, z czego połowa umiera. Jest on, tuż po raku płuc, najczęstszym zabójcą wśród pań. W tym roku dzięki badaniom mammograficznym udało się wykryć w porę nowotwór piersi u 22 kobiet. Ponadto 64 Opolanki są w trakcie diagnostyki w celu wyjaśnienia podejrzanych zmian.

Posiadanie zaproszenia nie jest warunkiem koniecznym do wykonania mammografii - jest przypomnieniem. Panie, które go nie dostały, a spełniają kryterium wiekowe (i nie miały takiego badania w ciągu ostatnich 2 lat) mogą ją wykonać w dowolnej pracowni na Opolszczyźnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska