Żeby się dobrze chodziło

  Żeby się dobrze chodziło

  Fot. Witold Chojnacki

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Kuchnia, przedpokój, wiatrołap i hol to miejsca w domu najbardziej uczęszczane. Podłogi powinny być tam przede wszystkim odporne na ścieranie i wilgoć.
  Panele mają sporo zalet. Jedną z najistotniejszych jest niekłopotliwe układanie.

  Panele mają sporo zalet. Jedną z najistotniejszych jest niekłopotliwe układanie. ©Fot. Witold Chojnacki

  Ile to kosztuje

  Ile to kosztuje


  Panele podłogowe
  - od ok. 20 zł do 130 zł za mkw.
  Płytki gresowe
  - od 30 do 80 zł za mkw.
  Podłogi korkowe
  - od ok. 30 zł do 11 zł za mkw.  Wybór podłóg do tych pomieszczeń przypada na końcówkę budowy, kiedy zaczyna się problem z jej finansowaniem. Często właśnie na tym etapie właściciele domu zmuszeni są do oszczędzania.
  - Brak pieniędzy powoduje, że ludzie rezygnują z droższych i solidnych materiałów i z konieczności wybierają gorsze, ale tańsze - mówi Rudolf Gola, właściciel firmy budowlanej. - Taki wybór musi być jednak szczególnie dobrze przemyślany. Wiadomo, że najdroższe będą płytki gresowe
  (V klasa ścieralności), które są jednocześnie materiałem najtwardszym, ponieważ te płytki zrobione są z mielonego kamienia.
  Znacznie tańsze bywają te o niższym stopniu twardości, ale za to po kilku latach w miejscach, po których się chodzi, powstaną wyraźnie widoczne ubytki wierzchniej warstwy glazury i cała podłoga nadawać się będzie do wymiany. Lepiej więc w takiej sytuacji położyć zwyczajną, zmywalną wykładzinę PCV, czyli popularne linoleum.
  Linoleum ma zalety
  - Wykładzina PCV posłuży w okresie "przejściowym", a potem bez kłopotu ją zdejmiemy i położymy na podłodze odpowiednią glazurę - proponuje Rudolf Gola. - W ten sposób oszczędzimy na klejach, listwach, fudze i robociźnie. Linoleum nadaje się do pomieszczeń narażonych na kontakt z wilgocią (łazienki i kuchni) oraz do tych, gdzie inne podłogi szybko się niszczą (przedpokoju). Można je układać na każdym rodzaju podłoża. Przykleja się je dwustronną listwą lub klejem. Są dostępne w wielu kolorach i wzorach. Imitują klepkę parkietową i granit. Tego typu wykładziny są odpowiednie dla alergików, ponieważ nie zatrzymują kurzu. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Do ich wad zaliczyć można to, że mokre linoleum jest śliskie, a tańsze gatunki nie są trwałe.
  Panele dla "majsterklepek"
  O wiele bardziej wytrzymałe są panele, które mogą udawać parkiet lub deskę. Mają one sporo zalet, spośród których jedną z najistotniejszych jest niekłopotliwe układanie, ponieważ kupuje się je kompletnie wykończone i nie trzeba ich już lakierować.
  - Panele układa się bardzo sprawnie - mówi Rudolf Gola. - Może to zrobić samodzielnie domowy majsterkowicz. Istotne jest tylko to, aby podłoże było dobrze wyschnięte, stabilne i dobrze wypoziomowane.
  Z korkiem cieplej
  Ciągle nie bardzo popularne są u nas podłogi korkowe, a mają one naprawdę liczne zalety. Panuje opinia, że jest to materiał bardzo delikatny i miękki, podczas gdy korek (zwłaszcza ten pokryty warstwą winylu) nie ściera się i jest odporny na wilgoć, dzięki czemu nadaje się do wszystkich pomieszczeń w domu.
  Wykładzinę z korka można również bez trudu położyć samodzielnie. Wystarczy go przykleić specjalnym klejem do równej powierzchni. Korkową podłogę bardzo łatwo utrzymać w czystości. Ma ona także tę zaletę, że jest dobrym izolatorem ciepła i skutecznie tłumi odgłosy. Korek można kupić "na metry" lub w postaci już przyciętych płytek. Te ostatnie można bez kłopotu łączyć z glazurą lub drewnem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama