Czy wiesz, co jesz?

  Małgorzata Kroczyńska mkroczynska@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Morgan Spurlock przez 30 dni żywił się tylko w McDonaldzie i nie była to zdrowa dieta.

  Morgan Spurlock przez 30 dni żywił się tylko w McDonaldzie i nie była to zdrowa dieta.

  Nie wiem, czy ten film jest w stanie zmienić żywieniowe nawyki, zwłaszcza zakochanych w fast foodach Amerykanów, ale na pewno przynajmniej na jakiś czas może każdego skutecznie zniechęcić do pałaszowania przekąsek w McDonaldzie.
  Morgan Spurlock przez 30 dni żywił się tylko w McDonaldzie i nie była to zdrowa dieta.

  Morgan Spurlock przez 30 dni żywił się tylko w McDonaldzie i nie była to zdrowa dieta.

  Morgan Spurlock swoim "Super Size Me" wpisuje się w ten sam nurt filmu dokumentalnego, którego mistrzem jest Michael Moore, autor "Zabaw z bronią" i nagrodzonego Złota Palmą w Cannes "Fahrenheita 9.11". To kino walczące, wymierzone przeciw komuś lub czemuś, więc w gruncie rzeczy tendencyjne kino z tezą. W przypadku ostatniego filmu Moore?a wrogiem numer jeden Ameryki jest prezydent George Bush. Spurlock nie ma politycznych ambicji.
  On chce walczyć o zdrowie swoich rodaków, z których 60 procent cierpi na otyłość. Kto jest winien temu, że Amerykanie tyją na potęgę i umierają na choroby wywołane nadwagą? Według Spurlocka bary szybkiego żywienia, a zwłaszcza najbardziej ekspansywny McDonald. W niego więc postanawia uderzyć. Dla udowodnienia swojej tezy nie waha się poświęcić własnego zdrowia.

  Spurlock poddaje się osobliwemu eksperymentowi. Zamierza przez miesiąc żywić się wyłącznie w McDonaldzie. Wcześniej poddaje się całej serii specjalistycznych badań. Wyniki są bardziej niż zadowalające. Facet wagę ma prawidłową, cholesterol w normie, poziom cukru we krwi idealny. Jak te wskaźniki mogą się zmieniać po rozpoczęciu eksperymentu, lekarze nie są w stanie przewidzieć. Efekty zaskoczą ich samych. A będą zatrważające. W ciągu trzydziestu dni jadania trzy razy dziennie największych zestawów (tytuł filmu to właśnie ich nazwa) w McDonaldzie Spurlock przytyje 11 kg. Jego cholesterol wzrośnie dziesięciokrotnie, a wątroba, jak to obrazowo określi jeden z lekarzy, przypomina pasztet, jest zniszczona tak samo jak u nałogowego alkoholika. Skutki uboczne to także narastające bóle głowy, bóle mięśni, obniżona aktywność seksualna, zadyszka przy wchodzeniu po schodach, czyli pierwszy krok do choroby wieńcowej, i ogólnie złe samopoczucie. Katastrofa!

  Pewnie nawet w Ameryce trudno byłoby znaleźć kogoś, kto jada wyłącznie w fast foodach, ale film Spurlocka rzeczywiście daje do myślenia. Jest zresztą nafaszerowany informacjami o składzie chemicznym big maców i innych specjałów fastfoodowej kuchni, który szybko zapomina się w szczegółach, ale wywołane nim schorzenia zapadają w pamięć. Podobnie jak rezultaty sondy przeprowadzonej wśród 100 dietetyków, z których połowa na pytanie, ile razy w roku można sobie pozwolić na big maca, odpowiada "najlepiej wcale".
  Dlaczego z wszystkich sieci restauracji oferujących takie "techniczne jedzenie" najbardziej dostało się McDonald?s? Bo ten koncern jest ekspansywny także wobec dzieci, mami je zabawakami, balonikami etc., więc - dowodzi Spurlock - od małego uczy złych nawyków żywieniowych.

  Jest w tym filmie i sporo przesady. Zwłaszcza kiedy jego autor próbuje wykazać, że zdrowe jedzenie może wpływać nawet na zmniejszenie agresji. I podaje przykład amerykańskiej szkoły z trudną młodzieżą, której dyrekcja, dzięki odpowiedniemu programowi żywienia, wyeliminowała złe nawyki wychowanków. To akurat brzmi jak bajka i chyba nią jest.
  Spurlock domaga się też zwiększenia liczby lekcji wychowania fizycznego i oprowadza nas po takiej wzorcowej szkole. Sprzętu, jaki ma tam do dyspozycji amerykański uczeń, w Polsce mogliby mu pozazdrościć nawet sportowcy wyczynowcy. I to też pouczające doświadczenie, jakie wynosimy z filmu Spurlocka.
  PS. Po zakończeniu eksperymentu lekarze przepisali Spurlockowi dietę, która pozwoliła mu odzyskać formę, choć z 11 nabytych kilogramów - jak głoszą napisy końcowe - 3 nadal nie udało mu się zrzucić.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama