Jak zdobyć dodatek mieszkaniowy (2)

  Jak zdobyć dodatek mieszkaniowy (2)

  Oprac. Joanna Jakubowska

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Dzisiaj publikujemy drugą część poradnika. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy komu i kiedy należą się dodatkowe pieniądze.
  Od czego zależy wysokość dodatku
  - Od wysokości kosztów ponoszonych na utrzymanie mieszkania (czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu oraz opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych)
  - od dochodów i liczby osób w gospodarstwie domowym.

  Ile dodatku
  Wysokość dodatku mieszkaniowego nie może przekroczyć 70 proc. wydatków faktycznie poniesionych na utrzymanie lokalu.
  Od 1 stycznia 2004 roku procent ten może być mniejszy lub większy. Zależy to od decyzji gminy. Gminy mogą ustalić dowolny wskaźnik w granicach od 50 proc. do 90 proc. Obniżenie lub podwyższenie opisywanego wskaźnika ma wpływ na ostateczną wysokość wsparcia, które otrzymuje osoba uprawniona do dodatku.
  Jeśli wysokość wyliczonego dodatku nie przekracza 2 proc. najniższej emerytury, lokator nie dostanie wsparcia (11,25 zł).

  Ile dostaniesz
  U osób samotnych, u których opłaty mieszkaniowe przewyższają 15 proc. dochodów, różnicę pokryje dodatek mieszkaniowy. Dzięki dodatkom wydatki mieszkaniowe w rodzinach dwu-, trzy- i czteroosobowych nie powinny przekroczyć 12 proc. dochodów, zaś rodzin liczniejszych - 10 proc.
  Przykład:
  Trzyosobowa rodzina Kowalskich z Opola wynajmuje od miasta mieszkanie o powierzchni 52,19 metra kwadratowego (bez centralnego ogrzewania i ciepłej wody). Czynsz wynosi tu 238,40 zł. Miesięczny dochód rodziny to 1681 zł.
  Kowalscy dostaną dodatek, bo spełniają następujące kryteria:
  - dochód na osobę wynosi 560 zł, a więc poniżej najniższej emerytury (która wynosi 562,58 zł)
  - powierzchnia mieszkania mieści się w granicach dopuszczonych w ustawie.
  Dzięki dodatkowi opłaty mieszkaniowe trzyosobowej rodziny mogą pochłaniać maksymalnie 12 proc. jej dochodu.
  Gmina przyznała Kowalskim dodatek mieszkaniowy w wysokości 83,64 zł. Dzięki temu ich czynsz obniżył się do 154,76 zł. Przy takiej opłacie czynsz pochłania już tylko 9,20 proc. ich miesięcznego dochodu.

  Jakie potrzebne dokumenty
  - wypełniony wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego (są do pobrania w urzędzie gminy), l tytuł prawny do zajmowanego lokalu (decyzja, umowa najmu, podnajmu, akt notarialny), l wydruk opłat czynszowych, l zaświadczenie o wysokości uzyskanego dochodu (z trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku), l rachunek za wodę (z datą odczytu z miesiąca, w którym złożono wniosek), l aktualną historię bezrobotnego (w przypadku osób zarejestrowanych w PUP), l decyzję lub trzy ostatnie odcinki renty, emerytury, alimentów (w przypadku osób pobierających świadczenie z ZUS/KRUS), l zaświadczenie o wpisie do działalności gospodarczej wraz z uzyskiwanymi dochodami z tej działalności, l ostatni rachunek za energię elektryczną.
  Wszystkie papiery trzeba złożyć w urzędzie gminy lub miejskim ośrodku pomocy społecznej.

  Na jak długo
  Dodatek przyznaje się na sześć miesięcy. Jeżeli osoba pobierająca dodatek przestanie płacić czynsz przez co najmniej dwa miesiące, gmina może dodatek cofnąć.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama