Bezrobotny w Niemczech, panisko w Polsce

  Bezrobotny w Niemczech, panisko w Polsce

  Sabina Kubiciel skubiciel@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Osobom, które w krajach Unii Europejskiej pobierają zasiłki dla bezrobotnych, mogą być one wypłacane również w Polsce.
  Na przepisie najbardziej skorzystają osoby z podwójnym obywatelstwem, które zameldowane są na stałe w Niemczech i tam pracują, ale rodziny mają tu. W sytuacji, gdy skończy im się tam praca, a przyznany zostanie niemiecki zasiłek dla bezrobotnych, mogą postarać się o jego przekazanie do Polski i przyjazd do kraju na trzy miesiące (tak długo są przekazywane pieniądze). Zasiłek będą odbierać w złotówkach, ale w wysokości odpowiadającej niemieckim świadczeniom. Dla sporej grupy mieszkańców naszego regionu może być to możliwość przeczekania w Polsce zimy, kiedy w Niemczech jest mniej pracy.

  Umożliwia to tzw. transfer świadczeń. O przepisie zrobiło się głośno, kiedy do kilku urzędów w Polsce zgłosili się obcokrajowcy, którzy pobierali zasiłek w wysokości prawie 5 tysięcy złotych. Pieniądze te nie są jednak zabierane z puli przeznaczonej dla polskich bezrobotnych.
  - Osoby, które chcą pobierać zasiłek dla bezrobotnych poza swoim krajem, muszą w urzędzie pracy, który przyznał zasiłek, otrzymać zgodę na jego wypłacanie w innym państwie - wyjaśnia Renata Cygan z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
  Możliwość transferu zasiłku dotyczy również mieszkańców Polski, którzy mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych, a chcieliby poszukać pracy za granicą.

  Przekazywanie pieniędzy pomiędzy krajami jest możliwe pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, trzeba mieć przyznane prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Po drugie, przez 4 tygodnie od daty rejestracji w urzędzie pracy osoba pozostaje w jego dyspozycji, co oznacza, że najpierw musi szukać zajęcia w swoim kraju. Dopiero później może spróbować także za granicą. Z urzędu pracy otrzymuje formularz E 303, który przedstawia w urzędzie pracy w kraju, w którym zamierza szukać zajęcia.
  Bezrobotny, który zamierza spróbować szczęścia w innym kraju, musi jednak pamiętać o tym, aby w ciągu 7 dni od daty wyjazdu podanej w formularzu zgłosił się we właściwym urzędzie pracy w kraju poszukiwania pracy. Transfer świadczeń jest możliwy przez 3 miesiące. Po tym czasie, jeśli nie znalazł zatrudnienia, musi wrócić do swojego kraju, gdzie jest mu wypłacana pozostała kwota zasiłku.

  - Polakom raczej nie opłaca się transfer naszego zasiłku dla bezrobotnych do innego kraju Unii Europejskiej i szukanie tam pracy, bo nasze świadczenia wynoszą w przeliczeniu około 100 euro, a za tę kwotę nie można się tam utrzymać - wyjaśnia Renata Cygan. - Polacy najczęściej korzystają z tej możliwości, jeśli na przykład żonie należy się zasiłek w Polsce, a wyjeżdża do męża, który pracuje w Niemczech.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama