Warto wykupić dodatkową polisę

Rozmawiała Joanna Jakubowska
Rozmowa z Teresą Burzą, dyrektorem Oddziału Terenowego KRUS w Opolu

- Jaki błąd popełniła pani Renata, skoro po śmierci męża znikąd nie może teraz dostać zasiłku pogrzebowego: ani z KRUS-u, ani z holenderskiego systemu ubezpieczeń?
- Nie znam tej sprawy, ale jeśli zakres ubezpieczenia holenderskiego był za wąski, nie obejmował wszystkich zdarzeń w pracy i poza nią, to taki pracownik powinien ubezpieczyć się dodatkowo w firmie komercyjnej.
- Ale przecież Jerzy K. przez cały czas był ubezpieczony u was! Żona płaciła za niego wszystkie składki.
- Nie powinna płacić. Jeżeli praca za granicą była legalna, pracownik musiał być ubezpieczony w tamtejszym systemie. Wtedy automatycznie należy zawiesić odprowadzanie składek u nas, bo podwójne ubezpieczenie nie ma żadnego sensu.
- Pracujący za granicą obawiają się, że gdy przestaną opłacać składki w Polsce, to przerwą ciągłość ubezpieczenia. Martwią się też, że ucierpią na tym ich przyszłe emerytury.
- Niesłusznie. Kiedy Polak pracuje w Holandii, jest ubezpieczony w Holandii, kiedy pracuje w Polsce, ubezpiecza się w Polsce. Jest zachowana ciągłość, w Unii Europejskiej okresy ubezpieczenia się sumują. Czas przepracowany legalnie za granicą wlicza się do emerytury. Mylą się ci, którzy sądzą, że gdy dodatkowo będą płacić składki w Polsce, to ich świadczenie emerytalne będzie wyższe. Nie będzie - wliczane są tylko ten czas i ta składka, kiedy dana osoba świadczyła pracę.
- Ci więc, którzy opłacają KRUS pracując za granicą, powinni tego zaniechać?
- Tak. To się im po prostu opłaca. Po co płacić składki na darmo? Jeżeli ktoś opłacał je podczas zatrudnienia za granicą, to my je mu zwrócimy jako nienależne. O to samo może próbować starać się pani Renata, która płaciła składki za męża, podczas gdy on pracował w Holandii. Warunek tylko jest taki, że mąż jej był w tym kraju objęty ubezpieczeniem społecznym.
- Pani Renata słyszała o zawieszaniu, ale twierdzi, że z tym był tylko kłopot, bo składkę do ZUS odprowadza się co kwartał. Trudno więc ją rozliczyć.
- To prawda, że nie ma podzielności składki. Jeżeli ktoś wykonywał pracę za granicą w wymiarze nie obejmującym pełnego kwartału, to faktycznie, składka nie zostanie zwrócona, co więcej, powinna być zapłacona, by zachować ciągłość ubezpieczenia. Ale jeśli ktoś pracował w Holandii na przykład pół roku od stycznia do czerwca włącznie, a nie zawiesił składek w KRUS, to dostanie zwrot za dwa kwartały. Znamy przypadki osób z podwójnym obywatelstwem, które od 2001 roku pracowały za granicą, a ubezpieczały się przez ten czas w KRUS-ie. One także otrzymają pieniądze z powrotem, jeśli przepracowały w UE pełne kwartały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska