Kiedy urlop na żądanie

  Kiedy urlop na żądanie

  Not. Kub

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Krzysztof z Kluczborka: Chciałbym wziąć urlop na żądanie. Ile dni mi przysługuje? Jakie warunki muszę spełnić, aby go otrzymać? Czy powinienem podawać przyczynę, dla której potrzebuję wolnego od pracy? Czy pracodawca może odmówić zgody na urlop? Czy w przypadku, gdy jestem zatrudniony na 1/2 etatu, to przysługuje mi mniejszy wymiar urlopu na żądanie?
  Odpowiada Roman Zemanek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu:
  - Każdy pracownik ma prawo do wykorzystania 4 dni tzw. urlopu na żądanie w danym roku kalendarzowym. Można wziąć je pojedynczo lub od razu wszystkie po kolei, to pracownik o tym decyduje.
  - Wystarczy powiadomić pracodawcę czy to w dniu poprzedzającym, czy też w dniu, w którym pracownik z niego korzysta. Powinien swoje "żądanie" zgłosić pracodawcy najpóźniej do godziny kończącej dniówkę, w której korzysta z tego urlopu. "Żądanie" może zgłosić telefonicznie.
  - Pracownik nie musi podawać powodu, dla którego chce skorzystać z urlopu na żądanie.
  - Pracodawca nie może odmówić wydania takiego urlopu.
  - Pracownik zatrudniony na niepełnym etacie może również skorzystać z urlopu na żądanie. Ma prawo do czterokrotnego skorzystania z niego w czasie roku kalendarzowego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo