Im dłużej, tym gorzej

  Im dłużej, tym gorzej

  Rozmawiała Sabina Kubiciel

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Rozmowa ze Stefanem Kusiem, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie medycyny pracy
  Im dłużej, tym gorzej
  - Jak długo może pracować człowiek, żeby swoje zadania wykonywał efektywnie?
  - Nie można tego jednoznacznie określić. Wiele zależy od konkretnej osoby, jej stanu zdrowia, wieku, a także stażu pracy. Na przykład ktoś, kto uczy się dopiero pisać na maszynie, po kilku godzinach spędzonych na wystukiwaniu liter będzie bardziej zmęczony niż osoba, która robi to od lat i ma wprawę.
  - Czy pracownik, który musiał zostać w pracy do późna, może jeszcze sprawnie wykonywać zleconą mu pracę?
  - Jeśli ktoś pracuje pod presją czasu, w stresie, myśli o tym, co dzieje się w domu, wtedy, gdy musiał zostać dłużej, można być pewnym, że będzie pracował nieefektywnie. Nieprawda, że zostając dłużej, wykona więcej pracy. To jest złudne. Jest za to większe prawdopodobieństwo, że przemęczony popełni błąd.
  - Część z nas zabiera pracę do domu. Wieczorem ślęczy nad papierami. Czy dodatkowo wykorzystując czas po pracy na wykonanie służbowych zadań, faktycznie robimy w ten sposób więcej?
  - Coraz częściej zdarza się, że pracownicy zabierają pracę do domu. To znak naszych czasów. Jednak taka sytuacja może zdarzyć się raz albo dwa, jednak kiedy wejdzie w nawyk, można być niemalże pewnym, że po jakimś czasie zamiast zwiększać swoją sprawność, pracownik będzie ją obniżał. Zarwane noce sprawią, że będzie przychodził zmęczony do pracy i nie będzie w stanie dobrze pracować w czasie obowiązkowych 8 godzin.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama