Zadbaj o pieniądze na starość

Oprac. Kub Współpraca: Dariusz Smolin, Związek Pracodawców OKAP
Jeśli prawie przez cały rok pracujesz w Holandii, sprawdź, czy twój pracodawca odprowadza składki emerytalne.

W przeciwnym razie może się okazać, że lata pracy spędzone na Zachodzie mogą nie zostać zaliczone albo będzie trzeba nieźle się naszukać, aby odnaleźć dokumenty potwierdzające zatrudnienie.
- Firmy pośrednictwa pracy zostały obowiązkowo przyłączone do branżowego funduszu emerytalnego (Stiplu).
- Biuro pośrednictwa pracy ma obowiązek zgłosić w funduszu swoich pracowników.
- W przypadku polskich pracowników zatrudnianych przez biura pracy tymczasowej w Holandii ważne jest sprawdzenie, czy biuro przyłączone jest do branżowego funduszu emerytalnego, czy też obowiązują je własne uregulowania emerytalne (w niektórych przypadkach prawo przewiduje taką ewentualność). Trzeba o to pytać przed podpisaniem umowy.
- W momencie podejmowania nowego zatrudnienia pracownik, który był już przyłączony do funduszu emerytalnego, powinien to zgłosić przyszłemu pracodawcy.
- Pracownicy, którzy pracują ponad 26 tygodni w ciągu roku za pośrednictwem jednego biura pracy, zostają obowiązkowo objęci uregulowaniami emerytalnymi. Ci, którzy pracują krócej, nie nabywają praw emerytalnych.
- Uczestnikiem funduszu może być pracownik, który ukończył 21 lat. Młodsi nie są w ogóle brani pod uwagę.
- Po nabyciu praw uczestnictwa nie ma wymogu nieustannej pracy przez okres 26 tygodni dla jednego biura pośredniczącego.
- W czasie, kiedy pracownik tymczasowy nie wykonuje pracy na rzecz agencji zatrudnienia, okresy te nie wliczają się do stażu pracy.
- Gdy przerwa w świadczeniu pracy trwa dłużej niż 12 miesięcy, uczestnictwo w funduszu emerytalnym zostaje przerwane. W takim przypadku okresy zaliczane do świadczeń emerytalnych liczone są od początku po przepracowaniu 26 tygodni dla biura pośrednictwa pracy. Wcześniej zgromadzony kapitał jednak zostaje.
- Jeśli osoba, która dotychczas pracowała za pośrednictwem agencji zatrudnienia, otrzyma propozycję pracy bezpośrednio od przedsiębiorstwa (przestaje korzystać z usług agencji zatrudnienia), wówczas zgromadzony kapitał może przekazać do innego funduszu emerytalnego, do którego należy nowy pracodawca.
- Zmieniając fundusz należy podać swój numer rejestracyjny w systemie Stiplu. Ważne! Trzeba to zrobić w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia pracy w firmie podlegającej innemu funduszowi emerytalnemu.
- Składka emerytalna wynosi 3,50 proc. tygodniowego wynagrodzenia brutto. Z dochodu pracownika potrąca się maksymalnie 1/3 składki, czyli 1,17 proc., natomiast agencja zatrudnienia wypłaca pozostałe 2,33 proc.
- Za dni, kiedy praca nie była wykonywana, nie płaci się składki emerytalnej. Ten czas pomijany jest przy nabywaniu uprawnień emerytalnych.
- Można wybrać dwie możliwości wypłaty pieniędzy:
1. emerytura wypłacana będzie do momentu śmierci
2. pieniądze wypłacane będą do śmierci, a po niej otrzymywać je mogą żona lub dzieci.
W pierwszym przypadku comiesięczna emerytura jest wyższa, wybór skutkuje tym, że po śmierci najbliżsi nie będą otrzymywali żadnych pieniędzy.Przepisy te dotyczą osób zatrudnianych za pośrednictwem agencji pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska