Przesuwane kontra otwierane

Kub
Chcesz mieć w mieszkaniu więcej wolnej przestrzeni? Zamontuj przesuwane drzwi. Dzięki nim pokój, kuchnia albo łazienka będą także wyglądały efektowniej.

Ci, którzy planują taką inwestycję, powinni się zastanowić, czy chcą, aby drzwi przesuwały się na ścianę albo chowały w specjalnej ściennej kasecie.
- W przypadku drzwi, które przesuwają się na ścianę, trzeba pamiętać, że musi być wolna, nie może tam stać szafa - tłumaczy Katarzyna Drabik z firmy Komandor z Opola.

Drzwi chowane w ścianę można zamontować w każdym domu, pod warunkiem, że są warunki do schowania tzw. kasety. Czasem może być to niemożliwe. Pamiętać trzeba, że grubość ścianki, a co za tym idzie, wielkość kasety dostosowana jest do materiałów, z których wykonane są skrzydła drzwi. Przy przeszklonych stosuje się grubszą kasetę.
- W starym domu, w którym nie ma możliwości rozkuwania ściany i umieszczania w niej kasety, można ją do niej dostawić - radzi Paweł Sidor z firmy WIM zajmującej się produkcją systemów do drzwi chowanych w ścianie. - W sprzedaży są również specjalne kasety do ścian murowanych.

Drzwi przesuwane bardzo dobrze wyglądają w nowoczesnych wnętrzach. Coraz częściej stosuje się w nich drzwi z mlecznego szkła. Dzięki temu pomieszczenie zyskuje dodatkowe światło.
Kaseta zwykle jest wykonana z aluminium, więc nie potrzebuje dodatkowej konserwacji. Raz w roku należy zdjąć skrzydło drzwi i z kieszeni kasety wymieść kurz.

Przykładowe ceny
Skrzydło drzwi (80 cm) - w zależności od wykorzystanego materiału - płyta bukowa ok. 450 zł, szyba mleczna - 820 zł
Tor (160 cm) - ok. 160 zł
Aluminiowa kaseta do drzwi chowanych w ścianę (80 cm) - ok. 700 zł

GDZIE PRZESUWANE DRZWI
1. Między kuchnią i pokojem dziennym, czyli w części dziennej domu. Drzwi przesuwne to dobry sposób na rozwiązanie dylematu: kuchnia otwarta czy zamknięta. W zależności od sytuacji kuchnia staje się częścią strefy dziennej - miejscem codziennego życia domowników - albo osobnym pomieszczeniem, które w każdej chwili można zamknąć.

2. Między dwoma pokojami. Dzięki drzwiom przesuwnym możemy zmieniać proporcje, wielkość i funkcje pomieszczeń. Łącząc sąsiadujące ze sobą pomieszczenia łatwo uzyskamy jedno przestronne wnętrze. Pokój dzienny połączony z jadalnym utworzy reprezentacyjny duży salon: miejsce na rodzinne przyjęcia. Połączone ze sobą sąsiednie pokoje dziecięce młodsze dzieci wykorzystają do wspólnej zabawy, starsze - do przyjmowania przyjaciół.

3. W holu i przedpokoju, czyli tam, gdzie często mijają się domownicy, wita się gości. W niewielkich pomieszczeniach drzwi przesuwne nie zabiorą miejsca potrzebnego na przykład na wieszak czy szafkę na buty. Są wygodniejsze również wtedy, gdy wejścia do różnych pomieszczeń, na przykład garderoby i łazienki, sąsiadują ze sobą i podczas otwierania zwykłe drzwi mogłyby się zderzać.

4. W pomieszczeniach wielofunkcyjnych. Drzwi przesuwne doskonale sprawdzą się tam, gdzie część pomieszczeń czasowo wykorzystywana jest do innych celów. W ten sposób część sypialni można przeznaczyć na aneks do ćwiczeń, fragment pokoju dziennego na miejsce do pracy, a część łazienki na pralnię.
Źródło: internet

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska