Mikrofalówki są na fali

  Mikrofalówki są na fali

  Lina Szejner lszejner@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Służą nie tylko do odgrzewania potraw. Te nowszej generacji, sterowane sensorycznie - przez dotyk - mają także funkcję piekarnika i grilla.
  Sprzęt tego typu nie jest w kuchni sprzętem najniezbędniejszym, ale bardzo ułatwia życie i umożliwia w krótkim czasie przygotowanie posiłku. Te najnowsze różnią się bardzo od swoich pierwowzorów, które służyły nam właściwie tylko do tego, aby rozmrozić i odgrzać gotowe danie. Zasada działania urządzenia jest nadal taka sama, ale poszerzył się zakres jego funkcji.
  Kuchenki emitują mikrofale, które wprawiają potrawy w (niewidoczne dla oka) drgania. Cząsteczki ocierają się o siebie i wytwarzają ciepło, pod wpływem którego potrawa błyskawicznie się nagrzewa.

  - Nadal są w sprzedaży kuchenki najprostsze, które służą tylko do podgrzewania gotowych potraw - informuje Sylwia Monse ze sklepu ze sprzętem AGD "Avans" w Opolu - ale obok nich mamy już także doskonałe wielofunkcyjne urządzenia tego typu, które można określić mianem mini-piekarników. Polecić je można zwłaszcza osobom, które są samotne i mają bardzo maleńkie kuchnie. Taka kuchenka służy właściwie do wszystkiego - można w niej ugotować zupę i upiec mięso oraz ciasto. Można gotować na parze i opiekać mięso na grillu. Aby skrócić czas gotowania, kuchenki wyposażone są w termoobieg, który ogarnia gorącą falą potrawę ze wszystkich stron.
  Najnowocześniejsze kuchenki mikrofalowe są sterowane elektronicznie. Mają one cyfrowy wyświetlacz, który pokazuje czas pracy urządzenia, stopień mocy i informacje o aktualnie używanych funkcjach i realizowanych programach. Zakończenie pracy obwieszcza sygnał dźwiękowy. Niektóre modele sygnalizują to kilkakrotnie i przypominają właścicielowi o czasie wyjęcia potrawy z kuchenki.
  Niektóre typy kuchenek wyposażone są w bardzo wygodne funkcje:
  - "Szósty zmysł": kuchenka waży potrawę i sama dobiera moc oraz długość grzania. Osoba obsługująca powinna tylko włożyć potrawę na talerz i wcisnąć przycisk nakazujący podgrzewanie, rozmrażanie lub grill.
  - Szybki start - funkcja umożliwiająca błyskawiczne podgrzewanie napojów.
  - Auto program (automatyka wagowa) - funkcja podobna do "szóstego zmysłu", musimy jednak podać kuchence wagę i rodzaj produktu ( np. schab, warzywa).
  - Grill kombinowany, który łączy funkcję opiekania z mikrofalami, dzięki czemu pieczyste jest szybciej gotowe.
  - Funkcja crisp - po włączeniu jej pieczone potrawy będą bardziej chrupiące
  - Czujnik podczerwieni - skraca czas rozmrażania potrawy prawie o połowę
  - System cooking - gotujemy w dołączonych do kuchenki specjalnie dla niej zaprojektowanych metalowych naczyniach. Ta funkcja skraca czas gotowania, dzięki czemu otrzymujemy potrawy zdrowsze, w których zachowało się więcej witamin, niż w tych gotowanych dłużej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama