Kiedy Ojciec Święty umiera

  Kiedy Ojciec Święty umiera

  Fot. Jan Nowak/Fotorzepa

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Sobota, 2 kwietnia, plac św. Piotra w Watykanie, kilka minut po ogłoszeniu śmierci papieża. Wierni układają krzyż ze zniczy.

  Sobota, 2 kwietnia, plac św. Piotra w Watykanie, kilka minut po ogłoszeniu śmierci papieża. Wierni układają krzyż ze zniczy. ©Fot. Jan Nowak/Fotorzepa

  Po śmierci papieża Kościołem administruje Kolegium Kardynałów, nie podejmuje jednak do czasu wyboru następcy żadnych istotnych decyzji.
  Sobota, 2 kwietnia, plac św. Piotra w Watykanie, kilka minut po ogłoszeniu śmierci papieża. Wierni układają krzyż ze zniczy.

  Sobota, 2 kwietnia, plac św. Piotra w Watykanie, kilka minut po ogłoszeniu śmierci papieża. Wierni układają krzyż ze zniczy. ©Fot. Jan Nowak/Fotorzepa

  Kardynałowie mają obowiązek przygotowania pogrzebu papieża i wyboru jego następcy. Ze spraw bieżących załatwiają tylko te, których odłożyć nie można. Nie mogą, na przykład, mianować nowych biskupów ani zmieniać zasad wyboru papieża. To wszystko zastrzeżone jest dla nowego Ojca św.

  Zasady postępowania w momencie powstania wakatu na Stolicy Piotrowej oraz sposób wyboru nowego papieża określa specjalna konstytucja apostolska.
  Zgodnie z jej przepisami oficjalnie fakt śmierci papieża stwierdza kardynał kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego (obecnie jest nim kard.
  Eduardo Martinez Somalo). Zgodnie z tradycją, kamerling, stojąc przy zmarłym, trzykrotnie wzywa go, używając jego chrzcielnego imienia, a po każdym wezwaniu lekko uderza papieża w głowę małym młotkiem. Brak reakcji oznacza śmierć Ojca św. Kardynał kamerling kładzie pieczęcie na pracownię i pokój zmarłego papieża, a o zgonie Ojca św. powiadamia kardynała wikariusza Rzymu, który specjalnym komunikatem przekazuje wiadomość ludowi.

  Nikomu nie wolno fotografować czy filmować papieża chorego w łóżku ani zmarłego. Nie wolno nagrywać jego słów wypowiadanych przed śmiercią, by je potem odtwarzać. Na sfotografowanie papieża w celach dokumentacyjnych (ubranego już w szaty pontyfikalne) wydaje zgodę kardynał kamerling.
  Zwłoki papieża przenosi się do bazyliki watykańskiej, by umożliwić wiernym pożegnanie się ze zmarłym i oddanie mu czci. Uroczystości pogrzebowe po śmierci papieża powinny być celebrowane przez 9 dni, a złożenie jego ciała do grobu następuje między czwartym a szóstym dniem od zgonu.
  Kardynał kamerling po wysłuchaniu opinii kardynałów ustala wszystkie sprawy związane z pogrzebem papieża, jeśli ten za życia nie wyraził woli w tym względzie. Z chwilą śmierci Ojca św. wszyscy kierownicy oddziałów Kurii Rzymskiej oraz ich członkowie przestają wypełniać swoje urzędy. Anulowany też zostaje Pierścień Rybaka, który papież nosił jako biskup Rzymu i ołowiane pieczęcie, z jakimi wysyłane są listy apostolskie.
  Jeśli zmarły papież rozporządził w testamencie swymi rzeczami prywatnymi i wyznaczył wykonawcę testamentu, ten porządkuje je, a sprawę ze swoich czynności zdaje nowemu papieżowi.
  Konklawe wybierające nowego papieża powinno się rozpocząć nie wcześniej niż 15 dni i nie później niż 20 po rozpoczęciu wakatu na Stolicy Piotrowej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo