Opolszczyzna w żalu

  Michał Wandrasz mwandrasz@nto.pl Awa, Drat, Rab

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Do dnia pogrzebu Jana Pawła II w Polsce będzie trwała żałoba narodowa. Odwołano większość imprez rozrywkowych i sportowych.
  O wprowadzeniu żałoby zdecydował rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu zwołanym w nocy z soboty na niedzielę, w którym brał udział prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wcześniej prezydent nakazał opuszczenie flagi narodowej przy swoim pałacu do połowy masztu.

  - Są takie momenty, kiedy Polacy wiedzą najlepiej, jak się zachowywać i nie sądzę, aby taki zakaz był potrzebny - powiedział premier, pytany, czy odgórnie odwoła wszelkie imprezy kulturalne i sportowe na czas żałoby narodowej. - Ci wszyscy spośród nas, którzy są odpowiedzialni za życie kulturalne, imprezy masowe, w tym sportowe, będą najlepiej wiedzieć, jak postępować.
  Wiedzą to także zwykli Opolanie. Od rana na wielu domach mieszkalnych pojawiły się flagi papieskie z czarnymi wstęgami, wstążeczki powiewają na taksówkach, radiowozach, autobusach i prywatnych autach. Biało-czerwone flagi z kirem zawisły w niedzielne przedpołudnie na wielu budynkach państwowych.

  Wojewoda opolski Elżbieta Rutkowska w niedzielny poranek doglądała dekorowania flag kirem na budynku urzędu wojewódzkiego. Kirem zasłonięto również tablicę informacyjną i o to samo wojewoda poprosiła gospodarzy wszystkich urzędów Opolszczyzny. Odwołane zostały wszystkie imprezy o randze wojewódzkiej przewidziane na ten tydzień.
  "Spędźmy te najważniejsze dni w spokoju, refleksji, przy rzetelnie wykonywanej pracy, zgodnie z przesłaniem i nadzieją, którą nam całym swoim życiem pozostawił Ojciec Święty" - zwróciła się do Opolan wojewoda w swoim niedzielnym komunikacie.
  Opuszczeniem flagi niemieckiej i unijnej do połowy masztu uczcili pamięć Jana Pawła II także pracownicy niemieckiego konsulatu w Opolu.

  W związku z żałobą narodową marszałek i zarząd województwa odwołali wszystkie zaplanowane na ten czas oficjalne spotkania i imprezy. Nie odbędą się przewidziane w tym czasie spotkania z dyplomatami, odwołane zostały imprezy kulturalne (m.in. Dni Kultury Austriackiej).
  W niedzielę zamkniętych było wiele polskich hipermarketów. W Opolu Real otwarto wprawdzie o godz. 9.00, ale po około godzinie zapadła decyzja, żeby handel jednak przerwać do końca dnia. Kędzierzyńska "Hypernova" otwarta była wczoraj tylko od 9.00 do 11.00.

  - Wszystkie seanse są odwołane do poniedziałku do godziny 12.00 i wtedy zarząd firmy podejmie decyzję, jak będą wyglądały następne dni - powiedział wczoraj Wiesław Smardz z opolskiego "Kinopleksu".
  W kędzierzyńskim kinie "Chemik" seansów wczoraj nie odwołano. Jego szefostwo uznało, że wystarczy niepuszczanie muzyki przed filmami. Mimo tragedii otwarty był wczoraj niewielki lunapark ustawiony w centrum Kędzierzyna-Koźla.
  - Rano mieliśmy zamknięte, ale pojawiali się ludzie, którzy chcieli jeździć na karuzelach, więc uruchomiliśmy je około południa - tłumaczy Andrzej Goryczko, właściciel wesołego miasteczka. - Dla nas każdy dzień przestoju to straty, a pracownikom trzeba wypłacić pensje, dochodzą wszystkie opłaty. Niestety, ale taka jest nasza praca. To ludzie powinni sami rozstrzygnąć czy w takim dniu pójść na karuzelę czy nie.
  W Brzegu odwołano wczorajszy turniej tańca towarzyskiego. Organizatorzy w sobotnią noc powiadamiali pary zgłoszone do rywalizacji o przesunięciu imprezy.
  - Na razie wszyscy mamy żałobę po Ojcu Świętym i o nowym terminie zawodów nie ma co myśleć. Ustaliśmy go po uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II - powiedział nam Janusz Kwiatkowski, organizator imprezy.
  Już w piątek odwołano planowaną na wczoraj Biesiadę Śląską w podstawówce w Izbicku. Szkoła była jednak otwarta dla mieszkańców, którzy przy muzyce poważnej mogli napić się kawy, poczęstować kołaczem i wspólnie się posmucić.
  Seminarium polityczne "Polska polityka wschodnia: determinanta i uwarunkowania" organizowane przez opolskich Młodych Konserwatystów oraz Wyższą Szkołę im. B. Jańskiego, które miało się odbyć w Opolu dzisiaj, zostało przesunięte na 18 kwietnia. W innym terminie odbędzie się także planowane na najbliższą środę spotkanie autorskie z Jerzym Sosnowskim organizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Publiczną w Opolu.
  Z powodu żałoby narodowej odwołano wczoraj wiele imprez sportowych. Nie odbyła się między innymi żużlowa inauguracja sezonu Kolejarza z Intarem Ostrów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama