Warto jechać

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Warto jechać
  Z Bogdanem Rymanowskim, korespondentem telewizji TVN w Rzymie rozmawia Ewa Kosowska-Korniak.
  Warto jechać
  - Co by pan radził osobom z Polski, które planowały wyjazd do Rzymu na uroczystości pogrzebowe, ale widząc, co się tam dzieje, wahają się. Jechać czy nie jechać?
  - Uczestniczymy w najważniejszym wydarzeniu obecnego pokolenia, więc każdy, kto ma możliwość, powinien jechać. To jest zupełnie coś innego być w kraju, a być w Rzymie, nawet kilka kilometrów od miejsca, gdzie jest papież. Wiem, że są ludzie, którzy chcą ciałem i duchem być blisko papieża, ale rozwiejmy złudzenia, niewiele osób z wyruszających dziś z Polski będzie miało szanse w dniu pogrzebu dostać się na plac św.
  Piotra, wszystkie ulice do Watykanu są już zamknięte. Nie mówię tego jednak po to, by kogokolwiek zniechęcać do przyjazdu. Nawet na ulicach oddalonych o 2-3 kilometry od placu św. Piotra będzie można na telebimach obserwować ceremonię pogrzebową. Trzeba ten dzień przeżyć tak, jak podpowiada serce.
  - Proszę o garść dobrych rad dla pielgrzymów. Co zabrać, o czym pamiętać?
  - Koniecznie śpiwór i ciepłe ubranie, gdyż nawet jeżeli w ciągu dnia temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza i można chodzić w podkoszulkach, to wieczorem już o godzinie 19 jest bardzo chłodno, panuje duża wilgoć, a wielu pielgrzymów koczuje przecież i będzie koczować w nocy z czwartku na piątek na ulicach, by zająć jak najlepsze miejsca w pobliżu placu św. Piotra. Muszą być przygotowani na gwałtowną zmianę temperatury. Radziłbym zabrać także płaszcz przeciwdeszczowy, lekki, niewiele miejsca zajmuje, a może się przydać na silny wiatr i zapowiadane opady deszczu. Choć nikt w Rzymie w ten deszcz nie wierzy, tu w kwietniu nie pada. Jest również taka inicjatywa, nie wiem, czy to dotarło już do Polski, aby wziąć jak najwięcej polskich flag, emblematów narodowych, aby ta grupa się wyróżniała.
  - Woda, suchy prowiant?
  - Jedzenie zabierzmy koniecznie, wodę Włosi rozdają na ulicach, ale z jedzeniem w okolicach placu św. Piotra może być problem. Na wyżywienie (ciepłe posiłki) potrzeba około 20-30 euro na dzień. Ceny powędrowały w górę. Kanapka, która przed śmiercią papieża kosztowała 2-3 euro, dziś kosztuje 5 euro.
  - Można wjechać do Rzymu autem?
  - Powiem tak: wczoraj było tutaj mnóstwo ludzi, a dzisiaj jest dwa razy tyle, aż trudno sobie wyobrazić co będzie jutro. W Rzymie zawsze są ogromne korki, a teraz ruch zwiększył się dwukrotnie. Jeśli mogę coś doradzić, najlepiej zaparkować samochód na obrzeżach, ale w pobliżu stacji metra i metrem przyjechać do centrum.
  - Podobno są problemy z siecią komórkową.
  - Tak, przeciążenie jest totalne, ja od trzech dni po kilka razy dziennie sam wydzwaniam do pracy i do domu, bo w drugą stronę jest kłopot. Jednak warto telefony zabrać ze sobą, nawet jeśli trzeba czekać kilka minut na połączenie.
  - Jak zmienił się Rzym po śmierci papieża?
  - Włosi mają zupełnie inny temperament niż Polacy. W Polsce wszystko jest wyciszone, bo rana jest głębsza. Żałoba, cisza, kontemplacja. Włochów też ta śmierć dotknęła, stoją w wielokilometrowych kolejkach, żeby pożegnać Ojca Świętego, a potem wychodzą z Bazyliki św. Piotra, rozmawiają i śmieją się. Dla osób, które tu przyjadą, może to być zgrzytem, że nie widać żałoby. Ale Włosi tacy są.
  - Pan nadaje relacje z Watykanu od zeszłego piątku, który moment był dla pana najtrudniejszy?
  - Każdy moment był trudny, również pierwsze wydanie "Faktów" po śmierci papieża. Walczyłem sam ze sobą, ze swoim wzruszeniem, bo wiem, że mam inne zadanie niż pogrążać się w rozpaczy. Powiem szczerze, wolałbym nie być w pracy w takim momencie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama