To podróż dla ludzi w pełni sił

  To podróż dla ludzi w pełni sił

  Fot. Sławomir Mielnik

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  To podróż dla ludzi w pełni sił

  ©Fot. Sławomir Mielnik

  Opolanie, którzy wybierają się na pogrzeb papieża, a cierpią na jakieś schorzenia, powinni się zastanowić, czy podołają trudom podróży.
  To podróż dla ludzi w pełni sił

  ©Fot. Sławomir Mielnik

  Jak zdrowo dojechać

  Jak zdrowo dojechać


  radzi dr Mirosław Małowski
  - Krytycznie oceń stan swojego zdrowia - czy stać cię na taki wyjazd, w razie wątpliwości poradź się rodziny, znajomych.
  - Weź zapas leków, które na co dzień zażywasz (np. na nadciśnienie), weź ich nawet więcej, a nie na styk.
  - Zabierz coś na żołądek: węgiel lub smectę (w razie "sensacji"), no-spę (lub inny środek rozkurczowy), sylimarol lub raphacholin (na wątrobę).
  - W trakcie podróży wyjdź co jakiś czas z samochodu, autobusu, żeby rozprostować nogi.
  - Pij, najlepiej niegazowaną wodę mineralną, żeby się nie odwodnić i dostarczyć sobie elektrolitów; jednak rób to z umiarem, np. osoby z niewydolnością krążenia nie mogą przesadzać z napojami, aby nie obciążyć serca, co grozi m.in. obrzękami.
  - Zabierz drobny zestaw na opatrzenie ewentualnej rany: plaster, jednorazową wodę utlenioną itp.  Wprawdzie służby medyczne w Rzymie mają być na przyjazd pielgrzymów przygotowane jak najlepiej, ale może to nie wystarczyć.
  - Ludzie kierują się wzniosłością chwili i nie patrzą na siebie, gdyż myślą: jakoś to będzie - mówi dr n. med. Mirosław Małowski z Przychodni "Polimed" w Opolu. - Tymczasem muszą się liczyć z tym, że czekają ich poważne trudności: i w trakcie podróży, i już na miejscu. Nie wiadomo na przykład, gdzie będą spać i czy w ogóle będą nocować. Należy też pamiętać, że im człowiek starszy, tym tolerancja wysiłku i stresu gorsza. Dlatego radziłbym kierować się przede wszystkim rozsądkiem.

  Wyjazd może być szczególnie uciążliwy (i niebezpieczny) dla osób cierpiących na schorzenia sercowo-naczyniowe: na niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze i chorobę wieńcową.
  - Jeśli u kogoś te schorzenia są w wysokim stadium zaawansowania, to lepiej niech zostanie w domu - radzi dr Małowski. - Niedogodności związane z podróżą mogą sprawić, że zamiast na uroczystości pogrzebowe papieża trafi do szpitala z powodu udaru mózgu. Bo niestety tym może się to zakończyć.
  Druga grupa to osoby cierpiące na choroby układu ruchu, a zwłaszcza używające sprzętu rehabilitacyjnego. Muszą one być transportowane tylko w sposób specjalny, a w Rzymie mimo działania służb porządkowych mogą nie mieć na kogo liczyć. Poza tym jeśli osobie sprawnej przyjdzie się tam z ogromnym trudem poruszać, to co dopiero niepełnosprawnej?

  - Ostrzegałbym też ludzi chorych na cukrzycę - dodaje dr Małowski. - Wprawdzie dziś jest taka dogodność, że insulinę można wziąć do torebki, ale cukrzyk musi zażywać posiłki regularnie. Jeśli ktoś jedzie z rodziną, samochodem, to co innego. A gdy wyrusza autokarem, to nie wiadomo, czy doje czy nie doje, czy autobus się zatrzyma czy nie. Jeżeli ktoś wstrzykuje sobie insulinę, a nie zjada, to grozi mu niedocukrzenie i poważne komplikacje.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo