Papież stanie na Długiej

  Papież stanie na Długiej

  Fot. Tomasz Dragan

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Pięć lat temu brzeska lewica posprzeczała się z prawicą o budowę pomnika Jana Pawła II. Dzisiaj są zgodni: - Trzeba go postawić jak najszybciej.
  Projekt brzeskiego pomnika jest już gotowy.

  Projekt brzeskiego pomnika jest już gotowy. ©Fot. Tomasz Dragan

  Trzymetrową figurę Ojca Świętego na metrowym cokole planowano ustawić na głównym miejskim deptaku - ulicy Długiej, przed kościołem św. Mikołaja.

  Inicjatorami byli radni Akcji Wyborczej Solidarność. Mimo że wykonano projekt i model pomnika, pomysł przepadł. Pomnik miał być bowiem finalnym etapem remontu deptaka, na który miastu zabrakło pieniędzy.
  - Gdyby nie radni lewicy, już dawno Ojciec Święty miałby godne miejsce w naszym mieście - mówi Romuald Nowak, znany brzeski historyk, jeden z inicjatorów budowy pomnika. W 2000 roku był przewodniczącym brzeskiej rady miejskiej. - Teraz zamierzam doprowadzić sprawę do końca. Reaktywujemy komitet budowy pomnika. Myślę, że teraz nikt nie będzie już się sprzeciwiać pomysłowi uczczenia pamięci papieża.

  - Nikt tej idei nigdy nie podważał - tłumaczy Janusz Gil, pięć lat temu wiceszef rady, a dzisiaj przewodniczący brzeskich rajców z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Chodziło o to, że miastu brakowało pieniędzy na uporządkowanie placu przed kościołem. Trudno było się zgodzić, aby pomnik papieża stanął wokół starych klombów. Owszem, pomnik trzeba zbudować. Zastanawiam się tylko, czy nie należałoby zrobić jednak remontu deptaku, przy którym miałby stanąć?
  Już w przyszłym tygodniu Romuald Nowak planuje zebranie członków dawnego komitetu budowy pomnika. Zamierza zorganizować publiczną zbiórkę pieniędzy na wykonanie podobizny Ojca Świętego. Jego zdaniem z ustawieniem figury nie ma na co czekać.
  - Myślę, że w ciągu kilku miesięcy pomnik papieża powinien być gotowy - dodaje historyk.

  Inicjatorzy postawienia pomnika liczą na hojność brzeżan. Wykonanie figury może kosztować od 50 do 70 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze kilka tysięcy na cokół.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama