Nowy papież nie będzie miał lekko

  Nowy papież nie będzie miał lekko

  Kazet

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowy papież nie będzie miał lekko
  Rozmowa z Ladislausem Bathyanym z Zakonu Kawalerów Maltańskich
  Nowy papież nie będzie miał lekko
  - Dlaczego ojciec zdecydował się uczestniczyć w pogrzebie Ojca Świętego?
  - Nie musiałem jechać daleko, bo jestem Austriakiem, mieszkam i pracuję w Wiedniu. Dlatego przyjechałem do Rzymu już kilka dni temu.
  A miałem szczególny powód, by pożegnać Ojca Świętego osobiście. Przed dwoma laty Jan Paweł II beatyfikował mojego prapradziadka.

  - Co czuł ojciec, kiedy dowiedział się, że papież nie żyje?
  - Miałem bardzo sprzeczne uczucia.
  Z jednej strony odczuwam głęboką pustkę po papieżu, którego już nie ma. Z drugiej - czuję bardzo mocno, że papież tu ciągle z nami jest, obecny i troszczący się o nas wszystkich, o Kościół i świat. Nie mam wątpliwości, że odszedł od nas, a równocześnie został z nami święty papież.
  - Skąd ta pewność?
  - Najpierw z obserwacji jego życia, w którym nie brakowało ani miłości, ani cierpienia. Po wtóre, ufam wyczuciu wiernych, a ich okrzyki "Święty", "Święty natychmiast" niosły się w czasie pogrzebu po całym placu. Myślę, że Jan Paweł II już wkrótce dołączy do grona osób oficjalnie wniesionych na ołtarze. Oczywiście, zgodnie z kościelnymi procedurami, na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego trzeba będzie poczekać kilka lat.

  - Wybór nowego papieża z pewnością nastąpi szybciej. Kto, zdaniem ojca, może zastąpić Jana Pawła II?
  - Nie wiem i w sposób pewny nie wie tego żaden, nawet najwybitniejszy ekspert i watykanista. Gdybym wskazał kogokolwiek, to prawdopodobnie i tak musiałbym się po ogłoszeniu wyniku konklawe wycofywać z tego, co powiedziałem. Bo też odpowiedź na to pytanie zna tylko Duch Święty.

  - Jakie problemy będzie musiał rozwiązać nowy papież?
  - Na pewno stanie przed rozwiązaniem wielu spraw dotyczących wewnętrznej struktury Kościoła. Ale znacznie ważniejsze i trudniejsze będzie dla niego to, że przyjdzie mu się zmierzyć z pamięcią wiernych o już legendarnym, charyzmatycznym poprzedniku. Czego by nie robił, będzie jeszcze długo porównywany do Jana Pawła II. A to oznacza, że lekko mu nie będzie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama