Niżej nad głową

Joanna Jakubowska [email protected]
Na podwieszany sufit warto się zdecydować, gdy chcemy obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie lub wytłumić hałasy z mieszkania nad nami.

Mamy do wyboru albo płyty gipsowo-kartonowe, albo płyty Armstrong - tłumaczy Ryszard Duszanowski, właściciel firmy budowlanej z Opola. - Oczywiście, wszystko zależy od funkcji sufitu i jego walorów estetycznych. Do mieszkań lepiej nadaje się gips-karton, a do pomieszczeń biurowych i użytkowych - gotowe moduły typu Armstrong wypełnione już materiałem izolacyjnym. Jednak są i tacy, którzy wybierają ten drugi rodzaj także do domów. Rzecz gustu. "Armstrongi" są na pewno łatwiejsze w montażu.
Gotowe moduły pomagają ukryć różne instalacje typu: klimatyzacja, rury kanalizacyjne, jednocześnie zachowując możliwość łatwego dostępu do przestrzeni ponadsufitowej. Pochłaniają dźwięki i ograniczają hałas. Dobrze dobrana powierzchnia płyt optymalizuje odbicie światła i daje oszczędność energii. W płyty sufitowe łatwo można wmontowywać różne rodzaje oświetlenia.
Ochrona przed wilgocią
Są miejsca, w których sufit podwieszany narażony jest na wysoką wilgotność (np. łazienki). Nie ma problemu z odnalezieniem takich płyt sufitowych, które można instalować w miejscach narażonych na wilgoć (do 100 proc. wilgotności względnej). Na przeciwnym biegunie jest ogień. Mineralne płyty sufitowe zostały sklasyfikowane jako niezapalne. Dzięki temu przy odpowiedniej konstrukcji mogą być montowane nawet jako zapora ogniowa - czyli sufity ogniochronne.
Musi ładnie wyglądać
Sufit podwieszany coraz częściej wykorzystywany jest jako element dekoracyjny spajający całe pomieszczenie. Podstawą jest wtedy użycie staranie dobranych płyt sufitowych. Oprócz właściwości płyt bierze się również pod uwagę ich powierzchnię, a także krawędź. Na rynku płyt sufitowych znajdują się bogate kolekcje mineralnych płyt dekoracyjnych - od prostych, delikatnych faktur do precyzyjnych wzorów geometrycznych.
Dla osiągnięcia specjalnych efektów dobiera się i łączy ze sobą płyty sufitowe o różnych fakturach (zastosowanie kolorowych płyt jeszcze bardziej rozszerza skalę możliwości). Jeśli do typowych rozwiązań włączymy np. system Armstrong Axiom, pozwoli to na opuszczenie lub podniesienie obrzeża w stosunku do całego sufitu podwieszanego. Można zaprojektować ukrycie tam np. żaluzji czy oświetlenia. System pozwala na obniżenie poziomu sufitu przy ścianie, ułatwia uzyskanie uskoków, pozwoli też realizować tzw. "chmurki" - zawieszone poniżej głównego poziomu sufitu. Pełną komplementarność rozwiązań projektowych zapewniają profile elastyczne do formowania ręcznego. Umożliwiają one układanie sufitu podwieszanego np. na łukach i wokół kolumn.
Łatwy montaż
Płyty sufitowe klasycznego modułowego sufitu podwieszanego układane są na ruszcie od góry. Wiąże się to z koniecznością wyraźnego obniżenia sufitu.
W ofercie są płyty mineralne z krawędzią. Umożliwia ona swobodny montaż płyt od dołu. Zamontowane płyty opierają się na ruszcie tylko dwoma krawędziami zaopatrzonymi w tzw. "szczelinę mocującą" i "szczelinę dostępu". Prawidłowo założone płyty sufitowe pozwalają na ukrycie konstrukcji i pozostawienie między sobą tylko widocznej szczeliny o szerokości 6 milimetrów. Daje to niezwykły efekt wizualny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska