Cena na półce inna niż w kasie

Cena na półce inna niż w kasie

fot. Witold Chojnacki

Nowa Trybuna Opolska

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Cena na półce inna niż w kasie
Cena na półce inna niż w kasie

Przy stwierdzeniu przy kasie, że cena jest wyższa, możemy domagać się od sprzedawcy sprzedaży towaru po cenie, jaka widniała na półce. ©fot. Witold Chojnacki

Co zrobić gdy cena na półce nie odpowiada cenie nabitej w kasie? Odpowiada ekspert, Urszula Leśkiewicz.
Stanisław B. z Opola:
- Kupowałem w markecie towar i okazało się, że cena w kasie była wyższa niż na półce. Jaką cenę powinienem zapłacić?
- Często zdarza się, że cena towaru zmienia się między półką a kasą, zwłaszcza w dużych sklepach. Oczywiście konsumentów jak i innych kupujących obowiązuje cena na półce lub przy towarze, a nie ta w kasie, jeśli się różni.
Przy stwierdzeniu przy kasie, że cena jest wyższa, możemy domagać się od sprzedawcy sprzedaży towaru po cenie, jaka widniała na półce.

Sposób oznaczania towarów cenami reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów i usług oraz sposobu oznaczania ceną towarów przeznaczonych do sprzedaży z 10 czerwca 2002 r. (DzU 99, poz. 894). Zgodnie z tymi przepisami cena musi być na każdym towarze znajdującym się w sklepie i w oknie wystawowym (nawet jeżeli są to wzory, atrapy lub imitacje konkretnych oferowanych produktów).
Cenniki powinny być również widoczne przy wejściach do barów, restauracji i punktów usługowych. W przypadku niektórych artykułów paczkowanych obok ceny za sztukę będzie podana cena za jednostkę miary, np. w przypadku masła lub białego sera w kostkach po 25 dag będzie podana cena za kilogram. Wyjątkiem są towary sprzedawane w sklepie samoobsługowym opatrzone kodem kreskowym, o wadze poniżej 5 kilogramów i pojemności 5 litrów. Nie muszą one być oznaczone nalepką z ceną, pod warunkiem, że na półce jest etykieta, tabliczka lub plakat (wywieszka) z ceną oraz sklep zainstaluje tzw. czytniki cen.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo