Dokumenty potrzebne do rejestracji auta zza granicy

Dokumenty potrzebne do rejestracji auta zza granicy

fot. stock

Nowa Trybuna Opolska

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Mamy obowiązek zarejestrować w Polsce przywieziony z zagranicy samochód w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Mamy obowiązek zarejestrować w Polsce przywieziony z zagranicy samochód w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia. ©fot. stock

Aby zarejestrować w Polsce używany samochód kupiony za granicą, musimy pójść do urzędu skarbowego, urzędu celnego i wydziału komunikacji.
Mamy obowiązek zarejestrować w Polsce przywieziony z zagranicy samochód w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Mamy obowiązek zarejestrować w Polsce przywieziony z zagranicy samochód w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia. ©fot. stock

Mamy obowiązek zarejestrować w Polsce przywieziony z zagranicy samochód w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia. Aby załatwić wszystkie formalności, musimy odwiedzić: urząd skarbowy, urząd celny oraz wydział komunikacji w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym.

Gdy kupujemy pojazd od osoby prywatnej, podpisujemy umowę kupna-sprzedaży, natomiast w przypadku komisu samochodowego otrzymujemy rachunek - mówi Agnieszka Derkacz ze Stowarzyszenia Prawa Finansowego Aureus z Opola. - Istotne jest, aby w treści umowy zaznaczono miejsce i datę nabycia pojazdu, bo od tego zależy, czy kupujący musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Po podpisaniu umowy lub otrzymaniu rachunku, wraz z samochodem powinniśmy dostać kartę pojazdu i dowód rejestracyjny. Warto pamiętać, aby sporządzić umowę kupna dwujęzyczną. Nie ma wówczas potrzeby tłumaczenia jej przez tłumacza przysięgłego. Po przywiezieniu samochodu do Polski konieczna jest kontrola w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Po przeglądzie otrzymujemy dwa dokumenty: Dokument Identyfikacyjny Pojazdu oraz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. Koszt takiego badania to około 170,00 zł.

1. Urząd celny

W ciągu 5 dni od daty kupna pojazdu jesteśmy zobowiązani do złożenia w urzędzie celnym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania "Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego", oznaczonej symbolem AKC-U. Do zarejestrowania samochodu osobowego na terytorium Polski konieczne jest także dokonanie wpłaty obliczonego wg procentowej stawki podatku akcyzowego na konto bankowe właściwej izby celnej. Należy jednak pamiętać o wyrejestrowaniu pojazdu z kraju, w którym go kupiliśmy. Jeżeli jest kilku nabywców, bo np. tato kupił samochód wraz z córką lub żona z mężem, każdy z właścicieli musi odrębnie wypełnić formularz AKC-U. Aktualnie obowiązującą dwie stawki akcyzy na samochody sprowadzane z zagranicy:
- 3,1% dla pojazdów z silnikiem o pojemności do 2000 ccm
- 13,6% dla pojazdów z silnikiem o pojemności powyżej 2000 ccm
Konieczne jest również napisanie odpowiedniego wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego dokonanie zapłaty podatku akcyzowego w odpowiedniej wysokości (wzór jest dostępny w urzędzie celnym)

Niezbędne dokumenty:

Krok 1 - wypełniamy formularz AKC-U.

Krok 2 - przygotowujemy załączniki do formularza AKC-U:
> kserokopia karty pojazdu,
> dowód uiszczenia opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę akcyzy w wysokości 17 zł,
> kserokopia tłumaczenia karty pojazdu,
> kserokopia dowodu własności pojazdu lub jeśli jest sporządzona w języku obcym - jej tłumaczenie,
> kserokopia dowodu,
> kserokopia dowodu wpłaty podatku akcyzowego,
> dokument wyrejestrowania samochodu w kraju zakupu,
> zaświadczenie o badaniu technicznym.

Krok 3 - wpłacamy na rachunek bankowy Izby Celnej w Opolu podatek akcyzowy w odpowiedniej wysokości, czyli zgodnie z kwotą wynikającą z deklaracji AKC-U.

Krok 4 - piszemy wniosek o wydanie zaświadczenia o zapłaceniu podatku akcyzowego - wzór wniosku dostępny w urzędzie celnym.

Krok 5 - miejsce złożenia dokumentów - właściwy miejscowo urząd celny.
z

2. Urząd skarbowy

Kolejną instytucją, którą należy odwiedzić, jest urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce naszego zamieszkania. Z decyzją o zapłaceniu akcyzy kierujemy się do urzędu skarbowego, aby uregulować sprawę z podatkiem VAT.
- Nie płacimy go, jeśli nabywamy pojazd z obszaru wewnątrzwspólnotowego, ale musimy uzyskać zaświadczenie z urzędu, że nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu nabycia samochodu - wyjaśnia Aleksandra Sędkowska, radca prawny, wiceprezes Stowarzyszenia Prawa Finansowego AUREUS.
Musimy uzyskać zaświadczenie potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług lub o braku takiego obowiązku, jeżeli pojazd pochodzi z terytorium Wspólnoty. Aby uzyskać takie zaświadczenie, konieczne jest dokonanie wpłaty w wysokości 160,00 zł. Urząd skarbowy ma 7 dni na wydanie formularza VAT-25.
W urzędzie skarbowym, jeśli jest to konieczne, należy złożyć deklarację PCC-1 i dokonać w kasie wpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych - wyłącznie, gdy umowa kupna zawarta została na terytorium Polski. Gdy umowa kupna sporządzona została na terytorium innego państwa, nie podlega ona ustawodawstu polskiemu, dlatego nie ma wówczas konieczności płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

3. Wydział komunikacji

Zanim wybierzemy się z wizytą do wydziału komunikacji, istotne jest, by umówić się na konkretny termin. Należy przygotować następujące dokumenty:
- wniosek (złożony na formularzu dostępnym w każdym wydziale komunikacji),
- dowód własności pojazdu,
- dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany (w przypadku pojazdu sprowadzonego  z państwa członkowskiego),
- inny dokument stwierdzający rejestrację pojazdu  za granicą, wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicą (w przypadku pojazdu sprowadzonego z państwa trzeciego - spoza  UE),
- wyciąg ze świadectwa homologacji, jeżeli jest to pojazd nowy,
- dokument potwierdzający zapłatę akcyzy, jeżeli samochód osobowy sprowadzony jest z krajów Unii Europejskiej,
- dowód odprawy celnej przewozowej, jeżeli pojazd sprowadzony jest z państwa trzeciego,
- zaświadczenie potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług lub o braku tego obowiązku, jeżeli pojazd pochodzi z Unii Europejskiej,
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
- dokument identyfikacyjny pojazdu,
- dowód wpłaty na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- dowód osobisty.
Dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się wraz z ich tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Tagi:

Komentarze (9)

Wszystkie komentarze (9) forum.nto.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo