Wytrwałość ludzka, determinacja, wynalazki i obyczaje. Poznaj Tajemnice Państwa Podziemnego

Zdjęcia archiwalne oraz rekonstrukcje, wypowiedzi świadków historii i ekspertów. Zapraszamy do obejrzenia czteroodcinkowego programu historycznego, wyprodukowanego przez Polska Press we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dowiedz się więcej
Zwiń
Obejrzyj wideo
Szumy w uchu można wyleczyć

Szumy w uchu można wyleczyć

sxc

Nowa Trybuna Opolska

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

U większości pacjentów szumy uszne można wyleczyć

U większości pacjentów szumy uszne można wyleczyć ©sxc

Dokuczliwe dźwięki mogą przypominać szum morza lub wiatru. Czasem są to piski czy dzwonienie. Na szczęście tę przypadłość da się wyleczyć.
U większości pacjentów szumy uszne można wyleczyć

U większości pacjentów szumy uszne można wyleczyć ©sxc

Szumy uszne dzieli się na dwa rodzaje: obiektywne, gdy coś w uchu klika, przelewa się, coś się dzieje. W tym przypadku dolegliwości te mogą być wynikiem chorób ucha środkowego: wad naczyniowych, zaburzeń trąbki słuchowej lub mięśni podniebienia. Zazwyczaj wskazane jest wtedy leczenie operacyjne. Ale są to raczej rzadkie schorzenia.

- Natomiast największym problemem są szumy subiektywne, bo pacjent się na nie skarży, a my nie możemy tego sprawdzić żadną metodą - mówi dr n.
med. Dariusz Polaczkiewicz, ordynator oddziału laryngologii Szpitala w Nysie. - Musimy mu wierzyć na słowo. Wiemy jednak, że najczęstszą przyczyną szumów subietywnych jest asymetria w uszkodzeniach zewnętrznych i wewnętrznych komórek słuchowych.

Znajdują się one w uchu wewnętrznym, w tzw. ślimaku. Wiadomo, że wraz z wiekiem komórki te starzeją się u każdego człowieka. Powinno się to jednak odbywać symetrycznie. Jeśli tak nie jest - ucho samo generuje szum o różnym natężeniu.
W ramach leczenia subiektywnego szumu w uszach zaleca się pacjentowi leki poprawiające ukrwienie mózgu i ucha wewnętrznego oraz leki uspokajające.

- Zazwyczaj przepisuję pacjentowi 1-2 leki i proszę, by wytrwał, zażywał je do 3 miesięcy - podkreśla dr Polaczkiewicz. - Jeśli nie pomagają, polecam inne. Najważniejsze jest uświadomienie pacjentowi, że wprawdzie jego dolegliwość jest dyskomfortem, ale nie zagrożeniem dla życia.

Jeżeli kolejne leczenie zawodzi, proponuje się pacjentowi pobyt w szpitalu i podawanie leków naczyniowych oraz uspokajających w kroplówce. Pozwala to również leczonej osobie oderwać się od codziennych obowiązków, od stresu.

Bowiem stres działa na naczynia krwionośne, w tym w uchu, negatywnie, obkurczająco.

Gdy i to zawodzi, pozostaje jeszcze leczenie w jednej z 3 klinik: w Poznaniu, Łodzi lub Warszawie, zajmujących się m.in. szumami usznymi.
- U 80 proc. pacjentów szumy potrafimy wyleczyć - dodaje ordynator laryngologii.

Komentarze (79)

Wszystkie komentarze (79) forum.nto.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo