Łukowata ściana zmieni proporcje pokoju

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Łukowa ściana może korzystnie zmienić proporcje pomieszczeń.
Łukowa ściana może korzystnie zmienić proporcje pomieszczeń. fot. picasaweb.google.com/mixtus
Jeśli jeden pokój w mieszkaniu jest za duży, a drugi - za mały, ratunkiem będzie łukowata ściana.

Ścianki działowe w mieszkaniu służą do oddzielania poszczególnych pomieszczeń, ale mogą też być takie, które służą tylko ozdobie. Nie zawsze muszą być proste.

Do niedawna mieszkaliśmy w identycznych blokowych mieszkaniach, do których z konieczności wstawialiśmy takie same meble. Obecnie ludzie, którzy kupują nowe mieszkania lub budują domy, chcą w nich stosować możliwie najbardziej oryginalne rozwiązania. Jednym z nich jest na pewno ściana zbudowana po łuku.

- Z punktu widzenia projektanta zbudowanie ściany biegnącej po łuku musi mieć jakieś uzasadnienie - uważa Hubert Boryka, architekt z Opola. - Jednym z nich jest na przykład taka sytuacja, kiedy jeden pokój w mieszkaniu jest zbyt duży, a drugi za mały. Wtedy przy pomocy ścianki, która biegnie po łuku, możemy zmienić korzystniej proporcje tego mieszkania i uczynić je bardziej funkcjonalnym.
Architekci muszą się jednak liczyć ze zdaniem klientów i nawet jeśli nie ma żadnego uzasadnienia, a użytkownik mieszkania bardzo chce mieszkać w domu o łukowatych ścianach, to je tak zaprojektują.

Trzeba jednak znaleźć uzasadnienie dla takiej koncepcji. Wewnątrz łuku można ustawić komplet wypoczynkowy o odpowiednim kształcie, który będzie pasował do tego miejsca. Mogą się w nim znaleźć zgrupowane rośliny, albo stolik z fotelem, które razem stworzą kącik do czytania.

Jeśli ścianka łukowa ma służyć tylko ozdobie, nie musi sięgać sufitu, lecz pełnić funcję parawanu, który oddziela pokój dzienny od kuchni lub pokój od przedpokoju.
Jeśli nie jest przezroczysta, a wytniemy w niej prześwity, będzie częściowo doświetlać pomieszczenie światłem dziennym. Można też wykorzystać ją do ciekawie zaaranżowanego oświetlenia we wnękach.

- Jeśli już mamy w domu ściankę po łuku, dobrze byłoby znaleźć w mieszkaniu jeszcze inny punkt odniesienia dla niej i na przykład w innym miejscu ułożyć posadzkę tak, by utworzyć łuk z innego koloru materiału - radzi Hubert Boryka.

Najłatwiej postawić łukową ściankę z gips-kartonu. Może być pomalowana na kolor identyczny jak pozostałe ściany lub wyróżniać się bardziej intensywną barwą.

Niekłopotliwe (choć droższe) jest też wybudowanie tego typu ścianki ze szklanych luksferów, ponieważ producenci oferują zestawy do stawiania ze "szklanych cegiełek" przegród biegnących po łuku. Bardzo efektownie będzie też wyglądać taka ściana obłożona kamieniem, kamiennnym łupkiem, cegłą klinkierową lub też otynkowana tynkiem strukturalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska