Pasieka zarodowa w Maciejowie

Redakcja
Maciejów
Maciejów
Nazywana jest mekką pszczelarzy. Wyhodowane tutaj matki pszczele pracują w ulach całego kraju. Najstosowniejszą porą na odwiedzenie pasieki zarodowej w Maciejowie jest czas miodobrania, który trwa od połowy maja do połowy lipca.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Pasiekę zarodową w Maciejowie wyślij SMS o treści:

KLUCZBORK.6 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Można wówczas zajrzeć do wnętrza ula, a nawet spróbować smaku miodu prosto z ramki. Pasieka dysponuje miejscami noclegowymi. W sprzedaży znajduje się pełen wybór pszczelich miodów, a także zbawiennych dla zdrowia produktów pszczelich: pyłków, wosku i propolisu, a nawet "pszczele" kosmetyki: kremy, balsamy. Sporą atrakcją są znajdujące się tu pszczele inhalatory, czyli drewniane przenośne domki o wymiarach 2 x 3 m, w których stoją dwie ławy i ul. z otwartym wylotem, przykryty gęstą siatką. Można tam pooddychać takim samym powietrzem, jakie jest między ramkami ula.

Półgodzinny seans poprawia samopoczucie, działa uspokajająco i relaksująco. W Maciejowie można też zaopatrzyć się we wszystko, co potrzebne jest do założenia własnej pasieki. Wybierając się tam, warto się wcześniej umówić, dzwoniąc pod nr 077 413 19 77.

Pasieka zarodowa w Maciejowie
Na terenie pasieki znajduje się dworek, w którym spędził ostatnie lata życia i zmarł ks. Jan Dzierżon, ojciec światowego pszczelarstwa. Skonstruował on pierwszy ul ramowy, używany do dziś przez hodowców, i odkrył zjawisko partenogenezy u pszczół. Termin znany zapewne miłośnikom "Seksmisji" Juliusza Machulskiego w przypadku pracowitych owadów oznacza tyle, że panie, czyli robotnice, mają tatusiów, natomiast panowie (trutnie) mają tylko mamusie. Rozwijają się z jaj nie zapłodnionych.

W sąsiedztwie dworku zorganizowano skansen, w którym wystawiono wiele rodzajów uli, barcie, a także pięknie rzeźbione ule figuralne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska