Remontujemy stary dom i mieszkanie

Remontujemy stary dom i mieszkanie

Witold Chojnacki

Nowa Trybuna Opolska

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Rozmowa z Hubertem Boryką, architektem z Opola
Remontujemy stary dom i mieszkanie

©Witold Chojnacki

- Przy okazji remontu kapitalnego starego domu lub mieszkania właściciele chcą zmienić układ wnętrza. Od czego powinni zacząć?
- Zmiany powinni skonsultować z architektem, a jeśli decyzja dotyczy starej kamienicy - także z konserwatorem zabytków.

- Jakie zmiany poprawią funkcjonalność wnętrz?
- Takie, które pozwolą na uzyskanie strefy dziennej, integrującej rodzinę i tej pozwalającej uzyskać konieczną intymność dla jej członków. Czasem więc trzeba nie tylko zburzyć ścianę, ale też postawić ją w innym miejscu.

- Jakie niespodzianki mogą czekać właścicieli podczas remontu mieszkania w starej kamienicy?
- Pozornie proste prace mogą się skomplikować, gdy w dotychczasowej murowanej ścianie, znajdują się dodatkowe wzmocnienia, nawet jeśli ma ona tylko 12 cm grubości.
Mogą tam też być ukryte instalacje elektryczne, wodne lub grzewcze a w sąsiadujących pomieszczeniach występują różnice w poziomach podłogi. Zabierając się do burzenia ściany, trzeba mieć pewność, że nie jest ona nośna. To określi z całą pewnością konstruktor i oczywiście należy mieć na jej rozebranie zgodę konserwatora zabytków lub - jeśli kamienica nie jest zabytkowa - administratora budynku.

- Przy remoncie "jamnika", czyli tradycyjnego śląskiego domu, lub "kostki" z lat 70. sprawa wydaje się znacznie prostsza...
- Tak, pod warunkiem, że remont będzie polegał tylko na wymianie dachu lub renowacji zniszczonej substancji, a właściciele nie będą zmieniać układu wnętrz.

- A jeśli mają zamiar jednak wprowadzać zmiany w rozkładzie pomieszczeń?
- W takiej sytuacji zachęcam do skorzystania z pomocy architekta. W przypadku "jamników", które mają charakterystyczny układ, nie chodzi tylko o to, żeby inaczej rozplanować jego wnętrze. Często te domy sąsiadują z pomieszczeniami gospodarczymi, które można mądrze wykorzystać, dołączając w części lub w całości do domu. Jeśli takiej możliwości nie ma, a dom stoi na sporej działce, można pomyśleć o dobudowaniu jednego lub dwóch pomieszczeń. Wszystko zależy od stanu i potrzeb rodziny, która w takim domu zamieszka.

- Często zakres remontu powiększa się w trakcie prac i rosną nieprzewidziane koszty...
- Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba poznać koszt remontu przed przystąpieniem do robót. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które kupują stary dom, ponieważ wydaje im się, że będzie to tańsze i prostsze niż budowa nowego. W praktyce okazuje się, że po zsumowaniu wydatków lepiej było jednak budować nowy. To wszystko trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo