Remontujemy stary dom i mieszkanie

Witold Chojnacki
Witold Chojnacki
Rozmowa z Hubertem Boryką, architektem z Opola

- Przy okazji remontu kapitalnego starego domu lub mieszkania właściciele chcą zmienić układ wnętrza. Od czego powinni zacząć?
- Zmiany powinni skonsultować z architektem, a jeśli decyzja dotyczy starej kamienicy - także z konserwatorem zabytków.

- Jakie zmiany poprawią funkcjonalność wnętrz?
- Takie, które pozwolą na uzyskanie strefy dziennej, integrującej rodzinę i tej pozwalającej uzyskać konieczną intymność dla jej członków. Czasem więc trzeba nie tylko zburzyć ścianę, ale też postawić ją w innym miejscu.

- Jakie niespodzianki mogą czekać właścicieli podczas remontu mieszkania w starej kamienicy?
- Pozornie proste prace mogą się skomplikować, gdy w dotychczasowej murowanej ścianie, znajdują się dodatkowe wzmocnienia, nawet jeśli ma ona tylko 12 cm grubości. Mogą tam też być ukryte instalacje elektryczne, wodne lub grzewcze a w sąsiadujących pomieszczeniach występują różnice w poziomach podłogi. Zabierając się do burzenia ściany, trzeba mieć pewność, że nie jest ona nośna. To określi z całą pewnością konstruktor i oczywiście należy mieć na jej rozebranie zgodę konserwatora zabytków lub - jeśli kamienica nie jest zabytkowa - administratora budynku.

- Przy remoncie "jamnika", czyli tradycyjnego śląskiego domu, lub "kostki" z lat 70. sprawa wydaje się znacznie prostsza...
- Tak, pod warunkiem, że remont będzie polegał tylko na wymianie dachu lub renowacji zniszczonej substancji, a właściciele nie będą zmieniać układu wnętrz.

- A jeśli mają zamiar jednak wprowadzać zmiany w rozkładzie pomieszczeń?
- W takiej sytuacji zachęcam do skorzystania z pomocy architekta. W przypadku "jamników", które mają charakterystyczny układ, nie chodzi tylko o to, żeby inaczej rozplanować jego wnętrze. Często te domy sąsiadują z pomieszczeniami gospodarczymi, które można mądrze wykorzystać, dołączając w części lub w całości do domu. Jeśli takiej możliwości nie ma, a dom stoi na sporej działce, można pomyśleć o dobudowaniu jednego lub dwóch pomieszczeń. Wszystko zależy od stanu i potrzeb rodziny, która w takim domu zamieszka.

- Często zakres remontu powiększa się w trakcie prac i rosną nieprzewidziane koszty...
- Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba poznać koszt remontu przed przystąpieniem do robót. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które kupują stary dom, ponieważ wydaje im się, że będzie to tańsze i prostsze niż budowa nowego. W praktyce okazuje się, że po zsumowaniu wydatków lepiej było jednak budować nowy. To wszystko trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska