W swoim mieszkaniu możesz poczuć się jak w kinie

  W swoim mieszkaniu możesz poczuć się jak w kinie

  fot. urzadzaj.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Odpowiednio rozmieszczone głośniki i niewiele mebli - to powinno zapewnić dobry odbiór.

  Odpowiednio rozmieszczone głośniki i niewiele mebli - to powinno zapewnić dobry odbiór. ©fot. urzadzaj.pl

  Trzeba tylko w odpowiedni sposób rozstawić głośniki zestawu kina domowego i trzymać się kilku zasad.
  Odpowiednio rozmieszczone głośniki i niewiele mebli - to powinno zapewnić dobry odbiór.

  Odpowiednio rozmieszczone głośniki i niewiele mebli - to powinno zapewnić dobry odbiór. ©fot. urzadzaj.pl

  Audiofile z pewnością zaznaczą, że to, jak należy rozstawić głośniki kina domowego w mieszkaniu, zależy w dużej mierze od rodzaju sprzętu oraz kształtu pomieszczenia. Lepszą akustykę mają pomieszczenia zbudowane na kształcie prostokąta. Poza tym - im mniej w pomieszczeniu okien, tym lepiej.

  - Podstawowa zasada przy rozmieszczaniu sprzętu jest taka: dwa przednie głośniki powinny się znajdować w niedalekiej odległości od telewizora - tłumaczy Mateusz Łazarek z działu ze sprzętem RTV w opolskim Media Markt. - Natomiast głośniki surround powinny zostać umieszczone z tyłu, na przykład za sofą, na której oglądamy filmy.

  Specjaliści radzą, by umieszczane z tyłu źródła dźwięku zawiesić na wysokości uszu. Wtedy efekt będzie najlepszy. Głośniki te bowiem odpowiadają za dźwięki drugoplanowe, czyli np. efekty. Dzięki przestrzennemu ich rozmieszczeniu oglądający film ma wrażenie, że znajduje się w środku akcji.

  Głośniki przednie natomiast emitują dźwięki dziejących się wydarzeń. Dlatego muszą być mniej więcej w jednej linii z głośnikiem centralnym, który odpowiada np. za dialogi.

  - Ten głośnik najlepiej sprawdza się nad lub pod ekranem telewizora - wyjaśnia nasz ekspert. - Z kolei tak zwany subwoofer można ulokować niemal wszędzie.

  Najlepiej jednak z dala od ścian czy narożników, bo emitowane przez subwoofer niskie dźwięki, odbijając się od ścian, potęgują siłę basów.

  Ci, którzy chcą, by dźwięk w pomieszczeniu brzmiał jak najlepiej, powinni też wyłożyć pokój miękkim dywanem i możliwie ograniczyć (ale nie zrezygnować w ogóle) liczbę mebli w danym pomieszczeniu.

  Dywan wytłumi dźwięk, a brak szafek nie będzie go rozpraszał. Dobrej jakości odbiorowi służą natomiast półki z książkami, a także miękkie sofy i fotele.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo