Opłaty za mieszkanie na pewno wzrosną w 2010 roku

  Opłaty za mieszkanie na pewno wzrosną w 2010 roku

  fot. sxc

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Musimy nauczyć się oszczędzać energię elektryczną, bo jej stawki rosną z roku na rok. Nowe mają wejść w życie od stycznia.

  Musimy nauczyć się oszczędzać energię elektryczną, bo jej stawki rosną z roku na rok. Nowe mają wejść w życie od stycznia. ©fot. sxc

  Sprzedawcy energii negocjują podwyżki z Urzędem Regulacji Energetyki. Niektórzy proponowali nawet 19 proc. Łaskawsze są gminy, które ustalają opłaty lokalne. Gaz na razie bez zmian.
  Musimy nauczyć się oszczędzać energię elektryczną, bo jej stawki rosną z roku na rok. Nowe mają wejść w życie od stycznia.

  Musimy nauczyć się oszczędzać energię elektryczną, bo jej stawki rosną z roku na rok. Nowe mają wejść w życie od stycznia. ©fot. sxc

  Urząd Regulacji Energetyki nie chce się zgodzić na wyśrubowane podwyżki, które zaproponowały przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną (oczekiwały od 13 do prawie 19 proc.). Dlatego po raz kolejny wezwał je do korekty swoich wniosków. Prezes URE uważa, że żądana przez przedsiębiorstwa skala podwyżek nie jest uzasadniona. Zdaniem regulatora uzasadniony będzie co najwyżej jednocyfrowy wzrost cen.

  Ale dla wielu opolskich gospodarstw domowych to i tak dużo.
  Magda i Andrzej mają jedno dziecko, mieszkają w dwupokojowym mieszkaniu w bloku. - Mamy standardowe wyposażenie: pralka, lodówka, telewizor, komputer, DVD, czajnik, kuchenka zasilana prądem - wymienia Magda. - Sprzęt ma po kilka lat. W dwóch pomieszczeniach wymieniłam żarówki na energooszczędne, a dostałam rachunek za energię na 189 zł. Jeśli dodać do tego czynsz, wodę, opłatę za telewizję i telefon, to uzbiera się ponad 1000 zł, podczas gdy zarabiamy w sumie niecałe 4000 zł.

  Urząd Regulacji Energetyki chce zaakceptować taryfy do 17 grudnia, by mogły wejść w życie z początkiem stycznia 2010 roku.

  Gaz i telefony

  Ceny gazu także reguluje ten sam Urząd Regulacji Energetyki. Jednak nowa taryfa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa została zatwierdzona 7 maja 2009 r. i obowiązuje do 31 marca 2010 roku. Zatem podwyżki możemy spodziewać się w kwietniu.

  Planów podwyżek nie zdradzają operatorzy telefoniczni. - Informujemy o tym, w momencie, gdy wprowadzamy je w życie - tłumaczy Maria Piskier, rzecznik prasowy Telekomunikacji Polskiej, i wyjaśnia, że ceny usług jej firma uzależnia nie tylko od oferty konkurencji ale przede wszystkim od jakości ich świadczenia.

  Woda, ścieki, wywóz śmieci, ciepło

  Większość dostawców mediów zapowiada podwyżki od 2010 roku. W niektórych opolskich gminach nowe taryfikatory już zostały uchwalone przez rady gmin.

  Zwykle podwyżki sięgają kilku procent. Na przykład Energetyka Cieplna Opolszczyzny planuje wzrost stawek za ogrzewanie o ok. 3,2 proc. W Strzelcach Opolskich woda wzrasta z 2,60 zł do 2,79 zł (plus VAT), a ścieki z 3,49 zł do 3,82 zł (plus VAT), a np. w Oleśnie ceny za wodę i ścieki nie zmieniły się od kilku lat. Za to rekordzistą będą chyba Głubczyce, gdzie cena wody skoczy o 15 proc. (na 3,02 zł brutto.), a ścieków po 27 proc. (na 3,42 zł brutto.)

  Podatki lokalne

  Wysokość stawek zgodnie z ustawą ustalają rady gmin. Traktują one swoich mieszkańców nieco łaskawiej niż komercyjne firmy energetyczne. Podnoszą stawki o kilka procent (np. Strzeleczki - 3,5 proc.) albo nie zmieniają (np. Gogolin). Opłaty te nie mogą przekroczyć określonych kwot, które wynoszą:

  > Od gruntów:
  - związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków, od 1 m2 powierzchni - 0,77 zł
  - pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych od 1 ha powierzchni - 4,04 zł
  - pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego od 1 m2 powierzchni - 0,39 zł.

  > Od budynków lub ich części:
  - mieszkalnych od 1 m2 powierzchni użytkowej - 0,65 zł
  - związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej od 1 m2 powierzchni użytkowej - 20,51 zł
  - zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym od 1 m2 powierzchni użytkowej - 9,57 zł
  - zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych od 1 m2 powierzchni użytkowej - 4,16 zł
  - pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego od 1 m2 powierzchni użytkowej - 6,88 zł
  Od budowli - 2 proc. wartości

  > Od środków transportowych:
  Nie może przekroczyć:
  1) od samochodu ciężarowego, o którym mowa w art. 8 pkt 1, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu:
  a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie - 729,28 zł
  b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie - 1 216,64 zł
  c) powyżej 9 ton - 1 459,96 zł
  2) od samochodu ciężarowego, o którym mowa w art. 8 pkt 2 (z tym, że w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia stawki podatku nie mogą być niższe od kwot określonych w załączniku nr 1 do ustawy) - 2 786,03 zł
  3) od ciągnika siodłowego lub balastowego, o których mowa w art. 8 pkt 3 - 1 703,27 zł
  4) od ciągnika siodłowego lub balastowego, o których mowa w art. 8 pkt 4, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów:
  a) do 36 ton włącznie - 2 153,41 zł
  b) powyżej 36 ton - 2 786,03 zł (z tym że w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia stawki podatku nie mogą być niższe od kwot określonych w załączniku nr 2 do ustawy)
  5) od przyczepy lub naczepy, o których mowa w art. 8 pkt 5 - 1 459,96 zł
  6) od przyczepy lub naczepy, o których mowa w art. 8 pkt 6, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów:
  a) do 36 ton włącznie - 1 703,27 zł
  b) powyżej 36 ton - 2 153,41 zł
  (z tym, że w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia stawki podatku nie mogą być niższe od kwot określonych w załączniku nr 3 do ustawy)
  7) od autobusu, w zależności od liczby miejsc do siedzenia:
  a) mniejszej niż 30 miejsc - 1 703,27 zł
  b) równej lub wyższej niż 30 miejsc - 2 153,41 zł

  > Inne opłaty
  Nie mogą przekroczyć:
  - opłaty targowe - 681,54 zł dziennie
  - opłata miejscowa - 1,93 zł dziennie
  - opłata miejscowa w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej - 2,76 zł dziennie
  - opłata uzdrowiskowa - 3,82 zł dziennie
  - opłata od posiadania psów (od jednego psa) - 107,85 zł rocznie

  Podatek rolny

  Uzależniony jest od średniej ceny skupu żyta. Za pierwsze trzy kwartały 2009 r. wyniosła ona 34,10 zł za 1 dt.

  Zatem podatek wynosi:
  - dla gruntów gospodarstw rolnych za 1 ha (równoważnik 2,5 q żyta) - 85,25 zł
  - dla pozostałych gruntów za 1 ha (równoważnik 5 q żyta) - 170,50 zł

  Podatek leśny

  Uzależniony od średniej ceny sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały poprzedniego roku. W 2009 r. wyniosła ona 136,54 zł za 1 m3.

  Zatem podatek leśny od 1 ha wynosi (równoważnik 0,220 m3 drewna) - 30,04 zł.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Wszystkie komentarze (3) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo