Skierowanie do lekarza specjalisty nie traci ważności

Skierowanie do lekarza specjalisty nie traci ważności

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Skierowanie do lekarza specjalisty nie traci ważności
Otrzymałam skierowanie do kardiologa w grudniu zeszłego roku, a termin wizyty w poradni wyznaczono mi na luty tego roku. Czy muszę jeszcze raz wrócić do lekarza, który wystawił mi skierowanie, żeby zmienił jego datę na ten rok? - pyta nasz Czytelnik.
Skierowanie do lekarza specjalisty nie traci ważności
- Nie musi pani wracać do lekarza wystawiającego skierowanie do specjalisty tylko po to, żeby zmienił datę. Ustawa o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych nie precyzuje okresu ważności skierowania do lekarza specjalisty.

Wyznacznikiem ważności skierowania jest istnienie podstaw i celu jego wystawienia. Skierowanie zachowuje ważność tak długo, jak długo są aktualne podstawy do wystawienia skierowania (stan zdrowia pacjenta).

W przypadku konsultacji specjalistycznych skierowanie jest jednorazowe. W przypadku skierowania dla przejęcia leczenia przez innego specjalistę lub okresowej kontroli skierowanie obowiązuje przez cały czas objęcia opieką specjalistyczną.

Natomiast skierowanie na rehabilitację leczniczą do gabinetu fizjoterapeutycznego traci ważność po 30 dniach od daty wystawienia, jeżeli nie zostanie zarejestrowane przez pacjenta w żadnym gabinecie. Ściśle określony jest także okres ważności skierowania do szpitala psychiatrycznego, które wystawiane jest w dniu badania, a jego ważność wygasa po upływie 14 dni od daty wystawienia.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo