Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem w Opolu wspiera...

  Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem w Opolu wspiera chorych już od 21 lat

  Archiwum towarzystwa

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Podopieczni Towarzystwa Walki z Kalectwem byli w ub. roku na turnusie rehabilitacyjnym w Mielnie.

  Podopieczni Towarzystwa Walki z Kalectwem byli w ub. roku na turnusie rehabilitacyjnym w Mielnie. ©Archiwum towarzystwa

  Organizacja pomaga w rozwiązywaniu codziennych problemów cierpiącym na różne choroby.
  Podopieczni Towarzystwa Walki z Kalectwem byli w ub. roku na turnusie rehabilitacyjnym w Mielnie.

  Podopieczni Towarzystwa Walki z Kalectwem byli w ub. roku na turnusie rehabilitacyjnym w Mielnie. ©Archiwum towarzystwa

  Towarzystwo działa już 21 lat. Pomaga osobom dotkniętym rozmaitymi schorzeniami w każdy możliwy sposób.

  - Służymy informacją i konkretnymi wskazówkami zarówno osobom niewidomym, niesłyszącym, jak też chorym na serce, na stwardnienie rozsiane, czy inwalidom poruszającym się na wózkach. Mamy już bogate doświadczenie - mówi Czesław Smyk, sekretarz Towarzystwa, związany z nim (społecznie) od początku.

  - Podpowiadamy tym ludziom, jak mają załatwiać swoje życiowe sprawy, pomagamy pisać wnioski, np. o zapomogi, przydział sprzętu, mieszkania. Jesteśmy łącznikiem między nimi a światem, który dla osób schorowanych, starszych bywa niestety brutalny.

  Towarzystwo organizuje dla swoich podopiecznych (za darmo lub tylko z częściową odpłatnością) 14-dniowe turnusy rehabilitacyjne np. nad morzem lub - jeśli komuś siły nie pozwalają na dalekie wyjazdy - na Opolszczyźnie. Mają one bardziej charakter usprawniająco-relaksacyjny, są dostosowane do wieku i kondycji uczestników. - Każdy z nich ma zapewnionych 20 zabiegów, dobranych w zależności od schorzenia - podkreśla Czesław Smyk.

  Jak się kontaktować

  Jak się kontaktować


  Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem mieści się w Opolu przy ul. Wojciecha 5 (niedaleko ratusza). Można do jego siedziby przyjść lub zadzwonić pod numer: (77) 453 96 75. Osoba pełniąca codzienne dyżury czeka na pytania, sygnały oraz interwencje - w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od 9 do 15 oraz w środy - od 11 do 15. Towarzystwo ma też stronę internetową:
  wtwzk.opole.pl Można się również kontaktować drogą mailową, wpisując adres: towarzystwo1@wp.pls  - Jeśli ktoś ma np. problemy natury psychicznej, może liczyć na dodatkowe spotkania z psychologiem albo psychiatrą.
  W Towarzystwie działa społecznie (podobnie jak cały jego zarząd) czterech lekarzy, którzy na podstawie wcześniejszego wywiadu z przyszłym uczestnikiem turnusu, ustalają zalecenia, które są potem realizowane w ośrodku rekreacyjnym.

  Towarzystwo wypożycza też nieodpłatnie: wózki, balkoniki, laski i kule. Organizuje pogadanki medyczne, konkursy, wystawy prac osób niepełnosprawnych. W jego siedzibie działa gabinet, w którym podopieczni stowarzyszenia mogą przyjść po receptę czy skierowanie na badania. Jeden z lekarzy-wolontariuszy, zajmujący się opieką paliatywną, odwiedza nieuleczalnie chorych w domach. Dzięki współpracy z Bankiem Żywności opolskie TWK funduje również najbardziej potrzebującym paczki z artykułami spożywczymi.

  - Prowadzimy też działalność znacznie wybiegającą poza sferę materialną, która polega na budzeniu wrażliwości społecznej na los niepełnosprawnych - zaznacza Zdzisław Markiewicz. - Naszą sztandarową imprezą, we współpracy z Urzędem Miasta, są Opolskie Dni Niepełnosprawnych i paraspartakiady.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo