Krzewy ozdobne w ogrodzie. Hibiskus i budleja Dawida kwitną...

Krzewy ozdobne w ogrodzie. Hibiskus i budleja Dawida kwitną do jesieni

fot. Archiwum

Nowa Trybuna Opolska

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Kwiaty hibiskusa mogą być drobniejsze (jak na zdjęciu) albo wielkie jak dłoń.

Kwiaty hibiskusa mogą być drobniejsze (jak na zdjęciu) albo wielkie jak dłoń. ©Fot. Archiwum

Hibiskus i budleja Dawida to szczególnie ozdobne krzewy. Obsypane kwiatami przyciągają motyle, ptaki i ludzkie spojrzenia.
Kwiaty hibiskusa mogą być drobniejsze (jak na zdjęciu) albo wielkie jak dłoń.

Kwiaty hibiskusa mogą być drobniejsze (jak na zdjęciu) albo wielkie jak dłoń. ©Fot. Archiwum

Jeśli ktoś lubi ogród zmieniający się co miesiąc, powinien zadbać o to, by znalazły się w nim krzewy kwitnące od lipca do września, a nawet dłużej.

Właściciele ogrodów nie zawsze znają ich nazwy, warto więc zajrzeć teraz do gospodarstw ogrodniczych. W sprzedaży są tam kwitnące właśnie ozdobne rośliny, o których mówimy.

Z pewnością warto mieć w ogrodzie hibiskusa. Ten krzew, który dorasta do ok. 2 m, kwitnie od lipca do jesieni. Ma kwiaty różnego koloru - białe, różowe, fioletowe, bordowe.

Odmiany, które mają pełne kwiaty, nieco przypominają róże na wysokich łodygach, jednak wcale nie są one ładniejsze od tych "standardowych".

Ogrodnicy dochowali się ostatnio odmian wielkokwiatowych. Mają kwiaty wielkości dłoni i wyglądają naprawdę pięknie. Można wybierać wśród odmian, które kwitną różowo, bordowo, biało i pomarańczowo.

Hibiskus dobrze rośnie na słońcu. Przed zimą powinien być dość nisko przycięty i okryty kopczykiem z kory albo gałązkami jedliny.

Bardzo ozdobnym i godnym polecenia krzewem jest budleja Dawida, znana też pod nazwą omżyn Dawida. Ten krzew jest ciepłolubny. Z trudem znosi nasze ostre zimy i wymaga szczególnej troski, zwłaszcza jeśli nie ma śniegu.

- Niezależnie od tego, czy pamiętaliśmy o tym, by przyciąć przed zimą jego gałązki czy nie (wtedy z pewnością przemarzną), wiosną obcinamy je do wysokości 15 cm nad ziemią. Wtedy na młodych odrostach rozwiną się pączki, które w sierpniu zakwitną.

Budleja Dawida ma piękne kwiatostany w kolorze amarantowym, białym lub fioletowym.
(fot. fot. Archiwum )

Będziemy podziwiać zwieszające się kwiatostany, trochę podobne do bzu. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się budleja z kwiatami amarantowymi.

Kontrastują one bajecznie z szarozielonymi listkami i przyciągają motyle.
Budleja lubi miejsca zaciszne, źle znosi silne wiatry, ale można ją posadzić na słonecznym stanowisku.

Rośnie bardzo szybko. Jeśli się mocno rozrośnie, swoje giętkie gałązki rozściele po ziemi, toteż należy je podwiązać i umocnić grubym prętem. Budleja przyciąga także ptaki i ludzkie spojrzenia. Warto ją mieć w ogrodzie.
Czytaj e-wydanie »

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo