Aleksander Wojtyłko, znany chirurg dziecięcy z Opola jest w...

Aleksander Wojtyłko, znany chirurg dziecięcy z Opola jest w czołówce plebiscytu 'Opolski Hipokrates'.

Katarzyna Kownacka

Nowa Trybuna Opolska

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Aleksander Wojtyłko, znany chirurg dziecięcy z Opola jest w czołówce plebiscytu 'Opolski Hipokrates'.
Aleksander Wojtyłko, znany chirurg dziecięcy z Opola jest w czołówce plebiscytu 'Opolski Hipokrates'.

©Katarzyna Kownacka

W głosowaniu czytelników w kategorii Lekarz Roku o godz. 16.00 zajmował czwarte miejsce.
Rodzice małych pacjentów chwalą doktora Wojtyłkę za nieprzeciętne umiejętności i bardzo ciepłe podejście do dzieci. A maluchy wręcz uwielbiają labradora pana doktora. Przy Tosi łatwiej znoszą wizytę w gabinecie chirurga dziecięcego i chętnie dają się zbadać.

Pan doktor, specjalista z zakresu chirurgii dziecięcej, jest lekarzem od 29 lat. Pracował w Szpitalu Wojewódzkim oraz Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu.
Cały czas przyjmuje małych pacjentów i wykonuje u nich zabiegi chirurgiczne, bo ta praca to jego wielka pasja.

- Ja zawsze chciałem pracować z dziećmi, a jednocześnie ciągnęła mnie chirurgia, więc uznałem, że mogę te dwie rzeczy ze sobą połączyć - wyznaje Aleksander Wojtyłko. - I szczęśliwie mi się to udało.

Doktor Wojtyłko jest autorem dwóch istotnych rozwiązań. W roku 1989 wprowadził na Opolszczyźnie ambulatoryjną chirurgię dziecięcą, czyli chirurgię jednego dnia.
- Pozwala to uniknąć dziecku dłuższego pobytu w w szpitalu, związanego z tym stresu - zaznacza pan doktor. - I to się świetnie sprawdziło.

Natomiast 10 lat później “wyszedł" z poradnictwem z zakresu chirurgii dziecięcej w teren, aby oszczędzić rodzicom jeżdżenia z pociechą np. z drugiego krańca województwa do Opola. Obecnie konsultacyjne poradnie chirurgii dziecięcej działają w 5 miastach: w Nysie, Brzegu, Namysłowie, Kluczborku i Krapkowicach. Dr Wojtyłko przyjmuje małych pacjentów w każdej z nich.

On też zapoczątkował na Opolszczyźnie rozwój urologii dziecięcej.

Opolski chirurg dziecięcy znany jest z wyjątkowego: ciepłego i bardzo życzliwego podejścia do małych pacjentów. Maluchy uwielbiają jego labradorkę Tosię, która towarzyszy często panu doktorowi w trakcie przyjęć w gabinecie, jeździ z nim na wizyty dmowe. - Wiem, że łamię konwenanse, ale dziecko widząc pieska, już się nie boi gabinetu, badania - mówi Aleksander Wojtyłko . - Tosia leży sobie obok, a ja mogę wtedy malucha spokojnie obejrzeć.

Dr Wojtyłko prowadzi też zajęcia w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu i Politechnice Opolskiej na wydziale fizjoterapii.
Do do godz. 15.00 Aleksander Wojtyłko zajmował w naszym plebiscycie, w kategorii Lekarz Roku, czwarte miejsce. Ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna, to już po południu, na trzecią pozycję wysunęła się Elena Marguła, neurolog z Ozimka, która uzyskała do wczoraj 164 głosy (rano miała ich 12). Jak więc widać, wszystko jest w rękach czytelników i wszystko jeszcze może się zmienić.

Na razie wśród lekarzy prowadzi Jarosław Mijas ze Strzelec Op., a wśród pielęgniarek i położnych - Anita Stampska z Olesna.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo