Autorski przepis na współpracę

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Niemieckie uczennice (druga i trzecia z prawej) ze studentkami Wydziału Pięlęgniarstwa Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu (pierwszy rok w białych koszulkach i Patrycja Pogoda z III roku - w niebieskiej) podczas zajęć na uczelni.
Niemieckie uczennice (druga i trzecia z prawej) ze studentkami Wydziału Pięlęgniarstwa Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu (pierwszy rok w białych koszulkach i Patrycja Pogoda z III roku - w niebieskiej) podczas zajęć na uczelni. Aneta Soll
Niemcy ze szkoły dla opiekunek medycznych gościli w Opolu.

Trzy uczennice z niemieckiej szkoły dla opiekunek medycznych z okolic Mainz i ich dwie nauczycielki gościły przez tydzień w Opolu na zaproszenie Wydziału Pielęgniarstwa Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

Organizatorzy wizyty przygotowali dla niemieckich gości niezły maraton. Uczestniczyli oni w zajęciach praktycznych z rehabilitacji i pielęgnowania niepełnosprawnych w szpitalach Stobrawskiego Centrum Medycznego w Kup i Pokoju oraz z neurologii i pielęgniarstwa neurologicznego w opolskim szpitalu na ul. Wodociągowej, a z opieki paliatywnej w hospicjum „Betania”.

Na I Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych, organizowanej przez opolską uczelnię, uczennice z Niemiec zaprezentowały pracę o zastosowaniu pomocy do transferu pacjentów w codziennej opiece, którą zajęły drugie miejsce w sesji pielęgniarstwa, położnictwa i dietetyki. Korzystając z obecności gości, Polacy zorganizowali też spotkanie informacyjne dla studentów I roku na temat funkcjonowania szkolnictwa medycznego oraz zasad opieki nad osobami starszymi w Niemczech. Wziął w nim udział Christoph Lore, szef GFA - firmy organizującej wymianę studencką.

Opolanie zaprosili też gości do seniorów w Domu Złotej Jesieni i Magnolii oraz hospicjum dla dzieci, a dla relaksu - na zwiedzanie pałacu w Kamieniu Śląskim.

- Ten pobyt to efekt wieloletniej i owocnej współpracy naszej uczelni z firmą GFA, specjalizującą się w opiece nad osobami starszymi - wyjaśnia dr n. med. Lucyna Sochocka, dziekan Wydziału Pielęgniarstwa. - Podjęliśmy tę współpracę przed wdrożeniem programu Erasmus na naszej uczelni i z sukcesem kontynuujemy. Niemcy spędzają u nas tydzień, a nasi studenci - w ramach praktyk zawodowych - dwa tygodnie w ich placówkach.

Monika Czok, tłumacz gości z Niemiec, mówiła, że byli oni pod wrażeniem życzliwości, z jaką odnoszą się do podopiecznych seniorów ich opiekunowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska